Czego potrzebuje skóra latem?

2020-07-23 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Czego potrzebuje skóra latem?

2020-07-23 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Lato kojarzy nam się przede wszystkim z okresem wakacji, urlopów i wypoczynku. Jest to jednak również okres kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, dlatego potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Jak zatem dbać o skórę latem?

Niebezpieczne UV

Do naszej skóry latem dociera około 2/3 promieniowania  elektromagnetycznego emitowanego przez słońce. Jest to promieniowanie podczerwone (IR), promieniowanie widzialne (VIS) i promieniowanie ultrafioletowe (UV). To właśnie to ostatnie, choć stanowi jedynie 10% widma słonecznego, dla naszej skóry jest szczególnie niebezpieczne.

Promieniowanie ultrafioletowe obejmuje trzy zakresy o różnej długości fal: UVA, UVB i UVC. UVC ze słońca jest wychwytywane przez osłaniającą ziemię warstwę ozonową i nie stanowi dla skóry zagrożenia. Inaczej jest z UVA (dociera aż do skóry właściwej) i UVB (działa głównie w obrębie naskórka), które odpowiedzialne są za przyspieszone starzenie się skóry, przebarwienia i zmiany nowotworowe. Promieniowanie UVB jest także przyczyną odczynu rumieniowego, oparzeń słonecznych, ale dzięki niemu syntetyzowana jest witamina D3 w skórze.

Skóra latem jest narażona głównie na działanie promieniowania UVA i UVB

Fotostarzenie

Szczególnie niebezpieczne dla skóry latem są powtarzające się ekspozycje na promieniowanie UV bez odpowiedniego przygotowania. Następstwem tego jest tzw. fotostarzenie, które dotyka najbardziej osób o jasnej karnacji, o słabej naturalnej ochronie. Obserwuje się pogrubienie skóry, głębokie zmarszczki i bruzdy, dochodzi do zwyrodnienia włókien sprężystych. Rozkład barwnika jest nierównomierny, co sprzyja pojawianiu się przebarwień i odbarwień. Aby temu zapobiec skóra latem potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry latem

Skóra latem potrzebuje przede wszystkim ochrony przed słońcem i jego negatywnym oddziaływaniem. Ważne jest stosowanie kremów z filtrem i ich prawidłowa aplikacja (odpowiednia ilość nałożonego kosmetyku i częstotliwość nakładania). W tym okresie skóra może również ulegać wysuszeniu, podrażnieniom i przyspieszonemu starzeniu. Dlatego kosmetyki na lato powinny zawierać składniki nawilżające i odbudowujące barierę ochronną naskórka (kwas hialuronowy, glikozaminoglikany, masło shea, fitoceramidy), zmniejszające liczbę wolnych rodników (z witaminami A, C, E, flawonoidami) oraz redukujące podrażnienia skóry (alantoina, d-panthenol, galusan epigallokatechiny).

Stop przebarwieniom!

W pielęgnacji skóry latem szczególnie ważna jest witamina C, która jest doskonałym antyoksydantem. W połączeniu z arbutyną i roślinnymi składnikami rozjaśniającymi np. tarczyca bajkalska, morwa biała, hamuję aktywność tyrozynazy, dzięki czemu zapobiega powstawaniu przebarwień i rozjaśnia te już istniejące.  

Słońce, tak jak woda jest nam potrzebne do życia. Pod jego wpływem w naszym organizmie wytwarzana jest witamina D oraz „hormony szczęścia” endorfiny. Warto jednak pamiętać by korzystać z niego z umiarem i odpowiednio zadbać o pielęgnację i ochronę skóry latem.

Wakacyjny niezbędnik

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

specjalista dermatolog-wenerolog i specjalista organizacji ochrony zdrowia

Od wielu lat  członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTD. Współredaktorka i autorka podręcznika "Podologia", pierwszej polskojęzycznej publikacji obejmującej szerko zakres zagadnień dotyczących patologii kończyn dolnych, w szczególności stóp. Autorka ponad 200 publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 2 podręczników dla kosmetyczek. Przez wiele lat pracowała w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, gdzie prowadziła wykłady z dermatologii ogólnej, dermatologii z elementami medycyny estetycznej i kosmetologii leczniczej. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu kosmetologii i dermatologii. Doświadczona klinicystka i dydaktyk, obecnie profesor na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie, wykładowca w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trzy skutecznie sposoby na przebarwienia

Trzy skutecznie sposoby na przebarwienia

Pojawiają się głównie latem, kiedy na naszą skórę oddziałuje słońce. Mogą znikać samoistnie lub utrzymywać się na skórze wiele miesięcy. Często mają charakter nawrotowy. Mowa o przebarwieniach, z którymi walka jest wyjątkowo uciążliwa. Czynniki predysponujące Wiele...

Sposób na zmarszczki mimiczne

Sposób na zmarszczki mimiczne

Przychodzą niespodziewanie i znienacka, czasem już w dość młodym wieku. Wcześnie dostrzeżone i pielęgnowane dłużej pozostają w ukryciu, lekceważone szybciej stają się widoczne. Szczególnie atakują cerę cienką, delikatną i suchą, lepiej radzi sobie z nimi grubsza skóra...