Czego potrzebuje skóra latem?

2020-07-23 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Czego potrzebuje skóra latem?

2020-07-23 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Lato kojarzy nam się przede wszystkim z okresem wakacji, urlopów i wypoczynku. Jest to jednak również okres kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, dlatego potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Jak zatem dbać o skórę latem?

Niebezpieczne UV

Do naszej skóry latem dociera około 2/3 promieniowania  elektromagnetycznego emitowanego przez słońce. Jest to promieniowanie podczerwone (IR), promieniowanie widzialne (VIS) i promieniowanie ultrafioletowe (UV). To właśnie to ostatnie, choć stanowi jedynie 10% widma słonecznego, dla naszej skóry jest szczególnie niebezpieczne.

Promieniowanie ultrafioletowe obejmuje trzy zakresy o różnej długości fal: UVA, UVB i UVC. UVC ze słońca jest wychwytywane przez osłaniającą ziemię warstwę ozonową i nie stanowi dla skóry zagrożenia. Inaczej jest z UVA (dociera aż do skóry właściwej) i UVB (działa głównie w obrębie naskórka), które odpowiedzialne są za przyspieszone starzenie się skóry, przebarwienia i zmiany nowotworowe. Promieniowanie UVB jest także przyczyną odczynu rumieniowego, oparzeń słonecznych, ale dzięki niemu syntetyzowana jest witamina D3 w skórze.

Skóra latem jest narażona głównie na działanie promieniowania UVA i UVB

Fotostarzenie

Szczególnie niebezpieczne dla skóry latem są powtarzające się ekspozycje na promieniowanie UV bez odpowiedniego przygotowania. Następstwem tego jest tzw. fotostarzenie, które dotyka najbardziej osób o jasnej karnacji, o słabej naturalnej ochronie. Obserwuje się pogrubienie skóry, głębokie zmarszczki i bruzdy, dochodzi do zwyrodnienia włókien sprężystych. Rozkład barwnika jest nierównomierny, co sprzyja pojawianiu się przebarwień i odbarwień. Aby temu zapobiec skóra latem potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry latem

Skóra latem potrzebuje przede wszystkim ochrony przed słońcem i jego negatywnym oddziaływaniem. Ważne jest stosowanie kremów z filtrem i ich prawidłowa aplikacja (odpowiednia ilość nałożonego kosmetyku i częstotliwość nakładania). W tym okresie skóra może również ulegać wysuszeniu, podrażnieniom i przyspieszonemu starzeniu. Dlatego kosmetyki na lato powinny zawierać składniki nawilżające i odbudowujące barierę ochronną naskórka (kwas hialuronowy, glikozaminoglikany, masło shea, fitoceramidy), zmniejszające liczbę wolnych rodników (z witaminami A, C, E, flawonoidami) oraz redukujące podrażnienia skóry (alantoina, d-panthenol, galusan epigallokatechiny).

Stop przebarwieniom!

W pielęgnacji skóry latem szczególnie ważna jest witamina C, która jest doskonałym antyoksydantem. W połączeniu z arbutyną i roślinnymi składnikami rozjaśniającymi np. tarczyca bajkalska, morwa biała, hamuję aktywność tyrozynazy, dzięki czemu zapobiega powstawaniu przebarwień i rozjaśnia te już istniejące.  

Słońce, tak jak woda jest nam potrzebne do życia. Pod jego wpływem w naszym organizmie wytwarzana jest witamina D oraz „hormony szczęścia” endorfiny. Warto jednak pamiętać by korzystać z niego z umiarem i odpowiednio zadbać o pielęgnację i ochronę skóry latem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

specjalista dermatolog-wenerolog i specjalista organizacji ochrony zdrowia

Od wielu lat  członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTD. Współredaktorka i autorka podręcznika "Podologia", pierwszej polskojęzycznej publikacji obejmującej szerko zakres zagadnień dotyczących patologii kończyn dolnych, w szczególności stóp. Autorka ponad 200 publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 2 podręczników dla kosmetyczek. Przez wiele lat pracowała w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, gdzie prowadziła wykłady z dermatologii ogólnej, dermatologii z elementami medycyny estetycznej i kosmetologii leczniczej. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu kosmetologii i dermatologii. Doświadczona klinicystka i dydaktyk, obecnie profesor na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie, wykładowca w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.