Algi w kosmetykach – właściwości i zastosowanie

2023-09-05 | Klaudia Chojnacka

Algi w kosmetykach – właściwości i zastosowanie

2023-09-05 | Klaudia Chojnacka

Algi należą do organizmów samożywnych, zarodnikowych żyjących w środowisku wodnym. Ze względu na kolor wyróżnia się kilka rodzajów alg: czerwone, brązowe, zielone, żółtozielone, niebieskozielone-sine.  Każda z nich posiada cenne właściwości znane od tysięcy lat. Już w starożytności algi wykorzystywano do celów leczniczych, kosmetycznych oraz spożywczych, zwłaszcza w Azji, Afryce, oraz w niektórych regionach Ameryki Północnej i Południowej. Współcześnie ich popularność rośnie również w Europie. Algi mają szerokie spektrum działania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w kosmetyce do różnych problemów skórnych lub jako profilaktyka przeciw starzeniu się skóry. Ponadto składniki te posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.

Cenne składniki alg

Algi są bogatym źródłem cennych składników aktywnych. Takich jak:

  • kwasy tłuszczowe i lipidy,
  • polifenole,
  • polisacharydy,
  • białka i aminokwasy,
  • barwniki i pigmenty.

Jakie właściwości mają algi?

Ze względu na zawartość wielu cennych składników aktywnych algi wykazują wielokierunkowe działanie:

  • chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – dzięki bogactwu związków antyoksydacyjnych, bardzo dobrze działają jako składnik anti pollution. Chronią skórę przed zanieczyszczeniami powietrza oraz wysoką temperaturą,
  • intensywnie nawilżają – zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka.
  • wzmacniają naczynia krwionośne – wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zmniejszają widoczne zaczerwienienia i łagodzą stan zapalny,
  • opóźniają starzenia się skóry – odpowiednie nawilżenie i działanie składników antyoksydacyjnych zawartych w algach zapobiega powstawaniu wolnych rodników, a co za tym idzie przedwczesnym procesom starzenia się skóry. Dodatkowo algi wspomagają syntezę kolagenu,
  • działają antycellulitowo – dzięki swoim wszechstronnym właściwościom działają również jako pogromcy cellulitu. Stosowane regularnie wygładzają skórę i niwelują pomarańczową skórkę.

Delicate Care – moc alg

Morskie algi zostały wykorzystane w naszej linii Delicate Care. Użyta tam alga brązowa skutecznie chroni i wspomaga funkcjonowanie cery wrażliwej. Zmniejsza reakcje zapalne, redukuje pieczenie i zaczerwienienie skóry wystawionej na działanie czynników zewnętrznych. Wpływa na odbudowę bariery ochronnej skóry, wspomagając procesy naprawcze i regeneracyjne. Po zastosowaniu kosmetyków z linii Delicate Care skóra jest ukojona, dobrze nawilżona i zregenerowana.

DELICATE CARE

Kosmetyki z algami dla każdego rodzaju cery wrażliwej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Klaudia Chojnacka

Klaudia Chojnacka

Młodszy specjalista ds. badań i rozwoju w BANDI

W firmie BANDI stawiam swoje pierwsze kroki w tworzeniu kosmetyków. Na co dzień zajmuję się wykonywaniem mas zgodnie z recepturami, badaniem stabilności produktu oraz ich archiwizacją.
Lubię wyzwania i dążenie do postawionego sobie celu. Jestem osobą energiczną dlatego też aktywność fizyczna to moje drugie imię. Przez 6 lat grałam w siatkówkę co nauczyło mnie działać zespołowo i co bardzo cenię sobie w pracy.