Alfabet pielęgnacji – W jak wrażliwa cera po lecie

2022-09-06 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Alfabet pielęgnacji – W jak wrażliwa cera po lecie

2022-09-06 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Łatwo się „czerwienisz”? Twoja cera ma skłonność do przesuszenia? To mogą być pierwsze objawy cery wrażliwej! Szczególnie po lecie łatwo zaobserwować je na skórze.

Cera wrażliwa – objawy

Nadwrażliwość cery nie jest wyłącznie wyzwaniem estetycznym, ale może w przyszłości stać się podłożem do rozwoju np. trądziku różowatego. Dlatego nie bagatelizuj „zwykłego czerwienienia się”. W przyszłości może ono prowadzić do utrwalenia rumienia, pojawiania się teleangiektazji. Następnie okresowo mogą występować krostki oraz grudki, a nawet zmiany przerostowe nosa. To co koniecznie musisz zrobić, to zadbać o odpowiednią pielęgnację, która będzie redukowała objawy i przyczyny nadwrażliwości cery. A to jest prostsze niż myślisz.

Za cerę wrażliwą uważamy każdy rodzaj cery, która reaguje podrażnieniem m.in. na takie czynniki jak: stres, niektóre produkty spożywcze, wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne. Objawami są zaczerwienie skóry, skłonność do przesuszenia, a przez to do rozszczelnienia bariery naskórkowej i występowania podrażnień oraz odczuwalne uczucie ściągnięcia naskórka, napięcia i swędzenie. Wszystko dlatego, że nadwrażliwość cery może mieć związek z wieloma nakładającymi się czynnikami:

  • uszkodzoną barierą naskórkową i/lub jej dysfunkcją. W konsekwencji czynniki drażniące mają ułatwioną penetrację oraz obserwujemy zwiększoną transepidermalną utratę wody (TEWL),
  • procesami neurobiologicznymi – takimi jak reakcje obwodowego i centralnego układu nerwowego, co obserwujemy np. podczas sytuacji stresowych. Dochodzi wtedy do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz aktywacji receptora TRPV1, który spowalnia regenerację bariery naskórkowej.

Powyższe czynniki prowadzą do powstania podrażnienia (będącego stanem zapalnym), co wpływa na utrudnienie regeneracji bariery ochronnej skóry. Tak powstaje błędne koło przyczynowo–skutkowe, które aby przerwać niezbędne jest jednoczesne: działanie łagodzące (przeciwzapalne) i usprawnienie regeneracji bariery naskórkowej.

Jak dbać o cerę wrażliwą

Dobierając odpowiednią pielęgnację mającą na celu przeciwdziałanie i redukcję objawów nadwrażliwości cery, warto sięgać po kosmetyki, które wzmacniają barierę naskórkową i usprawniają jej regenerację, poprzez prawidłowe nawilżenie naskórka, a także redukują objawy i przyczyny podrażnienia skóry. Doskonale sprawdza się w tym zakresie kwas laktobionowy, który zapobiega tworzeniu się teleangiektazji, a w medycynie z powodzeniem stosowany jest w redukcji trądziku różowatego. Zwróć uwagę na kosmetyki, zawierające m.in. witaminę PP, C, K2 oraz wyciąg z kasztanowca, glukonolakton, a także (szczególnie korzystny w przypadku przeciwdziałania trądzikowi różowatemu) ekstrakt z cyprysu wiecznie zielonego. Przy objawach wrażliwości cery po lecie, warto również skorzystać z pomocy specjalisty i wybrać się na profesjonalny zabieg kosmetyczny dostosowany do potrzeb skóry.

Co polecamy?

W praktyce przy cerze wrażliwej wprowadź do swojej pielęgnacji np.: Peeling kwasowy na naczynka, który zawiera kwas laktobionowy i glukonolakton. Preparat redukuje objawy nadwrażliwości cery, a dodatkowo wygładza ją. Peeling stosuj 2x w tygodniu.

Kosmetyk na dzień:

Dla cer mieszanych – Krem-żel redukujący zaczerwienienia – lekki krem, który dzięki zawartości m.in. ekstraktu z cyprysu, perełkowca japońskiego i kasztanowca, skutecznie zmniejszy objawy nadwrażliwości cery.

Dla cer potrzebujących „odżywienia” – Krem redukujący zaczerwienienia – bogaty w naturalną rutynę z perełkowca japońskiego oraz aktywne wyciągi roślinne cyprysu wiecznie zielonego, kwiatów lipy drobnolistnej i kasztanowca. Zmniejsza widoczność rozszerzonych naczyń krwionośnych, redukuje drobne zaczerwienienia i komfortowo nawilża, redukując przesuszenie cery.

Kosmetyk na noc:

Kremowa kuracja na naczynka – zawiera m.in. wit. PP, K2 oraz estry cholesterolu, czyli składniki wspierające odbudowę bariery naskórkowej oraz zmniejszające skłonność do czerwienienia się. Redukuje napięcie skóry wynikające z przesuszenia, cera jest odczuwalnie „odżywiona”, zregenerowana i ukojona.

Wiedziałaś/Wiedziałeś, że cera naczynkowa może być pierwszym krokiem w kierunku trądziku różowatego?

CERA WRAŻLIWA

Stop zaczerwienieniu i podrażnieniu skóry po lecie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Aneta Dzięcielewska

Aneta Dzięcielewska

Kosmetolog

W firmie Bandi pracuje już od ponad 10-ciu lat! Czuwa nad bieżącą ofertą marki, jest na bieżąco z trendami w branży, pracuje m.in. nad nowościami dla Was. Znacie już ją może z LIVE’ów ze strony facebook Bandi Cosmetics i filmów na kanale YouTube Bandi Cosmetics. Z pasją i nieustającą ekscytacją uwielbia odkrywać nowe możliwości kosmetyki. Znajdziecie jej porady pielęgnacyjne w pismach kobiecych a kosmetyczki i kosmetolodzy mogą znać ją także z wykładów, które gościnnie prowadzi na kongresach kosmetologicznych.