Alfabet pielęgnacji – U jak promieniowanie UVA zimą

2021-12-23 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Alfabet pielęgnacji – U jak promieniowanie UVA zimą

2021-12-23 | Aneta Dzięcielewska, Pielęgnacja i kosmetyki

Niezauważalne, a wyjątkowo szkodliwe i postarzające! Promieniowanie UVA, bo o nim mowa, jest główną przyczyną uszkodzeń skóry w jej głębszych warstwach.

Ale zacznijmy od początku…

Do Ziemi, a tym samym do naszej skóry docierają różne rodzaje promieniowania, a są to:

Promieniowanie docierające do ziemi

Tym, na które najczęściej zwracamy uwagę jest promieniowanie UVB, a to za sprawą letniej opalenizny, której każdy przynajmniej raz doświadczył – może nawet w nadmiarze :). Kojarzone z nim także widoczne na skórze przebarwienia (które dotykają ok. 30% osób w wieku 30 lat i nasilające się z upływem lat, bo w wieku 50 lat ma je już ok. 90% osób) przyczyniły się do większej świadomości działania promieniowania słonecznego na skórę. Jednak nie tylko przed promieniowaniem UVB powinniśmy się chronić.

Promieniowanie UVA a UVB

promieniowanie uva a uvb

Przede wszystkim warto wiedzieć, że choć skutki eksponowania na promieniowanie UVB są bardziej rozpoznawalne, to dociera ono jedynie do naskórka i jest stosunkowo łatwe do zatrzymania, bo nie przedostaje się przez szyby. Jego „moc” jest osłabiona np. w pochmurne dni, a przede wszystkim oddziałuje na nas głównie wiosną i latem. Inaczej jest z promieniowaniem UVA, które oddziałuje na naszą skórę przez cały rok, niezależnie od pory roku. Nie jest zatrzymywane przez szyby ani chmury, a na dodatek dociera do głębszych warstw skóry, uszkadzając jej główne włókna podporowe i potęgując zniszczenia wywołane przez promieniowanie UVB.

Długotrwałe oddziaływanie promieniowania UVA doprowadza do uszkodzeń oraz degradacji kolagenu, elastyny i naczyń krwionośnych. Włókna stają się cieńsze, pofragmentowane, a dodatkowo z elastyny powstają zbite konglomeraty. Uszkodzone naczynia krwionośne i osłabione mikrokrążenie prowadzą do gorszego odżywienia komórek skóry. Zaburzenie funkcji odpowiadających za prawidłowe nawilżenie skóry glikozaminoglikanów, przyczynia się do zmniejszenia zawartości wody w skórze. Podsumowując, w wyniku tych wszystkich działań, możemy zaobserwować:

  • przedwczesne oraz głębokie zmarszczki,
  • nadmierne rogowacenie naskórka, które w połączeniu z przesuszeniem daje odczuwalną szorstkość skóry,
  • przebarwienia,
  • teleangiektazje,
  • obniżoną jędrność skóry.

Krem z filtrem UVA i UVB

Najskuteczniejszą ochroną przed niekorzystnym wpływem promieniowania na skórę jest codzienne, prawidłowe stosowanie kremu z filtrem UVA i UVB. Dlatego, konieczne jest wybieranie takich preparatów, które zawierają zarówno symbol SPF (który odnosi się do ochrony przed promieniowaniem UVB) jak i przynajmniej jedno z poniższych oznaczeń:

– UVA (najlepiej w kółeczku) co będzie oznaczało, że wartość ochrony przed promieniowaniem UVA jest na poziomie 1/3 wartości ochrony przed UVB. Ze względu na długość fal promieniowania UVA wyróżniamy jego dwa zakresy: UVA1 oraz UVA2. Dlatego warto zwracać uwagę czy ochrona przed promieniowaniem UVA w danym kosmetyku dotyczy obu długości fal,

– PPD – dotyczy ochrony przed działaniem promieniowania UVA w zakresie ochrony przed tzw. pigmentacją odległą,

– IPD – dotyczy ochrony przed działaniem promieniowania UVA w zakresie ochrony przed tzw. pigmentacją. natychmiastową

W naszej ofercie znajdziecie kosmetyki, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA (przed obiema długościami fal). Warto stosować je również zimą.

KREM Z FILTREM

Twoja skóra potrzebuje go
także zimą

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Aneta Dzięcielewska

Aneta Dzięcielewska

Kosmetolog

W firmie Bandi pracuje już od ponad 10-ciu lat! Czuwa nad bieżącą ofertą marki, jest na bieżąco z trendami w branży, pracuje m.in. nad nowościami dla Was. Znacie już ją może z LIVE’ów ze strony facebook Bandi Cosmetics i filmów na kanale YouTube Bandi Cosmetics. Z pasją i nieustającą ekscytacją uwielbia odkrywać nowe możliwości kosmetyki. Znajdziecie jej porady pielęgnacyjne w pismach kobiecych a kosmetyczki i kosmetolodzy mogą znać ją także z wykładów, które gościnnie prowadzi na kongresach kosmetologicznych.