Kwas bursztynowy – jak działa na skórę?

2023-01-05 | Magdalena Dzienisik, Surowce i szczypta chemii

Kwas bursztynowy – jak działa na skórę?

2023-01-05 | Magdalena Dzienisik, Surowce i szczypta chemii

Bursztyn większości z nas kojarzy się głównie z zastosowaniem w jubilerstwie, bądź przemyśle spożywczym. Tymczasem okazuje się, że ze względu na zawartość kwasu bursztynowego, posiada on właściwości, które znalazły zastosowanie również w kosmetologii.

Kwas bursztynowy stanowi ok. 3-8% masy bursztynu bałtyckiego.

Kwas bursztynowy czyli 1,4-butanodiowy, succinic acid

Kwas bursztynowy to alifatyczny kwas, należący do grupy kwasów dikarboksylowych (diacid). W przyrodzie występuje powszechnie w żywych organizmach. Bierze udział w reakcjach biochemicznych, prowadzących do powstawania energii komórkowej (ATP), niezbędnej do prawidłowego działania komórek, aktywując ich metabolizm.

Najczęściej kwas bursztynowy syntetyzuje się z bezwodnika maleinowego, lub przez kosztowną destylacje bursztynu. Jednak w ciągu ostatniej dekady opracowano nowe, biotechnologiczne metody produkcji. Dzięki temu możliwe jest otrzymywanie go w procesach fermentacji. Wówczas pozyskiwany jest kwas bursztynowy pochodzenia naturalnego.

Zastosowanie kwasu bursztynowego

Kwas bursztynowy w kosmetyce znalazł zastosowanie dzięki swoim multifunkcjonalnym właściwościom:

  • przeciwtrądzikowym – może być stosowany w kosmetykach jako skuteczna alternatywa dla kwasu salicylowego lub jako wzmacniacz dla innych składników przeciwtrądzikowych,
  • antyoksydacyjnym – jest w stanie zmniejszyć intensywność peroksydacji lipidów,
  • stymulującym – wpływa na poprawę metabolizmu komórkowego. Dlatego w kosmetologii wykorzystuje się kwas bursztynowy na zmarszczki oraz aby dodać blasku zmęczonej skórze,
  • wzmacniającym aktywność mitochondrialną – może zwiększać aktywność mitochondrialną w komórkach skóry i wykazywać potencjalne zastosowanie w produktach o działaniu energetyzującym i rewitalizującym skórę,
  • przeciwbakteryjnym – kwasy organiczne, takie jak kwas sorbowy, benzoesowy i salicylowy, są powszechnie stosowane w kosmetykach jako systemy konserwujące. Wszystkie jednak mają słabą rozpuszczalność w wodzie. Wykazano, że kwas bursztynowy ma znacznie wyższą i korzystną rozpuszczalność w wodzie i jest skutecznym i łatwym w użyciu środkiem wspomagającym konserwację.

Właściwości kwasu bursztynowego sprawiają, że kosmetyki z tym składnikiem przeznaczone są zwłaszcza dla skór dojrzałych, zmęczonych, przesuszonych, wymagających intensywnej rewitalizacji i regeneracji. Regularne stosowanie kwasu bursztynowego na twarz sprawia, że cera staje się bardziej promienna i wygląda młodziej. Jego działanie na skórę porównywalne jest do aktywności kwasów AHA, przy jednoczesnym braku efektu drażniącego. W połączeniu z innymi substancjami aktywnymi (takimi jak kwasy: azelainowy, traneksamowy), wykorzystuje się także kwas bursztynowy na przebarwienia.

Jego właściwości sprawdziły się doskonale w silnie regenerującym Bursztynowym kremie do rąk.

BURSZTYNOWY KREM DO RĄK

Natychmiast regeneruje i nawilża skórę dłoni

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Magdalena Dzienisik

Magdalena Dzienisik

Dyrektor Badań i Rozwoju

Jestem chemikiem i technologiem. Od lat specjalizuję się w opracowywaniu zaawansowanych preparatów kosmetycznych. Obecnie zarządzam pracownią laboratoryjną oraz odpowiadam za innowacyjny proces twórczy i poprawne spełnianie wymagań legislacyjnych stawianym wyrobom kosmetycznym wprowadzanym na rynek. W pracy cenię przyjazną atmosferę, chęć działania, współpracy, spokój oraz poczucie panowania nad wszystkimi zadaniami. Jestem dociekliwa i kreatywna! Lubię czasem oderwać się od chaosu i przez chwilę na nowo się zastanowić.

W wolnych chwilach namiętnie uprawiam różne formy ruchu, uwielbiam sprawiać sobie małe przyjemności i czytać.

Przenikanie składników kosmetyków przez skórę

Przenikanie składników kosmetyków przez skórę

Od wielu lat kosmetolodzy i farmaceuci pracują nad tym jak dostać się w najgłębsze warstwy skóry. Co sprawia, że składniki kosmetyków przenikają przez skórę i dlaczego dzieje się tak, że wiele z nich nie przenika? Skóra jako bariera Skóra jest największym narządem naszego ciała i w związku z tym spełnia wiele ważnych funkcji. Po pierwsze […]