Uwaga na słońce – zasady ochrony skóry, które warto znać

Uwaga na słońce – zasady ochrony skóry, które warto znać

Majówka to dla wielu z nas długo wyczekiwany moment wytchnienia, początek sezonu grillowego i idealna okazja, by w końcu złapać trochę słońca. Wiosna w pełni, dni są coraz dłuższe, a pogoda potrafi zaskoczyć prawdziwie letnim klimatem. I chociaż po zimie nasza skóra wręcz domaga się promieni słonecznych, to właśnie teraz jesteśmy na nie najbardziej wrażliwi. Dlatego warto przypomnieć sobie kilka prostych, ale niezwykle ważnych zasad przebywania na słońcu. Dzięki nim majówka upłynie przyjemnie i zdrowo, nie pozostawiając niechcianych pamiątek na skórze.

Krem z filtrem – niezbędny na majówkę

Niezależnie od tego gdzie spędzamy majówkę – nad jeziorem, w górach czy w przydomowym ogrodzie, krem z filtrem UV to absolutna podstawa. Wiosenne słońce może być zdradliwe. Promieniowanie UV potrafi być już intensywne, a skóra po zimie jest szczególnie wrażliwa i skłonna do poparzeń. Dlatego tak ważna jest jej skuteczna ochrona. W tym celu warto wybierać preparaty z wysokim filtrem SPF 50 (chroni przed UVB w ok. 98%), SPF30 (chroni przed UVB w ok. 97%) i szerokopasmową ochroną. Ważne jest zarówno ograniczenie oddziaływania promieniowania UVB, które jest przyczyną poparzeń i działa immunosupresyjnie, jak i promieniowania UVA odpowiedzialnego m.in. za proces fotostarzenia się skóry.

Pamiętaj, aby nakładać krem na 20-30 min. przed wyjściem na słońce w ilości 1mg na cm/2 skóry (metoda łyżeczki, metoda na dwa palce), a następnie ponawiać aplikację go co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli i spoceniu się. Nie zapominaj o uszach, karku, grzbietach dłoni i stóp.

Słońce działa nawet wtedy, gdy go nie widać

Do naszej skóry ze słońca dociera promieniowanie UVB i UVA. Pierwsze wychwytywane jest częściowo przez chmury, zatrzymują je w większości także szyby. Z UVA, które stanowi aż 95% promieniowania słonecznego, które dociera do skóry jest inaczej. Jesteśmy na nie narażeni nawet w pochmurne dni. Dlatego nawet jeśli w majówkowy weekend słońce będzie schowane częściowo za chmurami stosowanie kremu z filtrem jest niezbędne.

Uwaga na słońce w godzinach południowych

Między 10:00 a 16:00 promieniowanie UVB osiąga najwyższy poziom. To właśnie wtedy najłatwiej o poparzenia, zwłaszcza teraz kiedy skóra nie jest „przyzwyczajona” do ekspozycji słonecznej po zimowych miesiącach. Dlatego godziny południowe na świeżym powietrzu warto spędzić w zacienionym miejscu, a aktywność zaplanować na ranek lub popołudnie.

Ubierz się z głową

Poza stosowaniem kremu z filtrem podczas majówki warto zadbać o dodatkową ochronę przed słońcem. Szczególnie przyda się kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem. Pomocne będą także okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i jasne, przewiewne ubrania, które osłonią dodatkowo ciało.

Po słońcu – czas na regenerację

Po intensywnym dniu na świeżym powietrzu skóra potrzebuje ukojenia i nawilżenia. W wieczornej pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki do twarzy i ciała bogate w trehalozę, kwas hialuronowy, ektoinę, D-pantenol, ceramidy, które pomogą zregenerować naskórek, przywrócą skórze prawidłowe nawilżenia, zmniejszą objawy przesuszenia i ewentualne podrażnienia.

Słońce jest cudowne – daje nam energię, witaminę D i uśmiech. Ale warto korzystać z niego z głową. Wystarczy odrobina uwagi i kilka prostych zasad, by majówka upłynęła beztrosko, nie pozostawiając niechcianych pamiątek na skórze.

KREM Z FILTREM

Chroń skórę i ciesz się beztroską majówką

Gruczoły łojowe w skórze i ich rola

Gruczoły łojowe w skórze i ich rola

Gruczoły łojowe odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu skóry. Wydzielany łój stanowi ochronę przed utratą wody, nadaje skórze elastyczność, poprawia kondycję włosów. Wydzielanie łoju uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi i wpływem środowiska. Aktywność gruczołów łojowych zmienia się w ciągu życia, jednak największą produkcję sebum obserwujemy w okresie dojrzewania. Po 40 roku życia wydzielanie łoju jest mniejsze. U części osób jest łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju na powierzchnię skóry. Łojotok, zmiany w składzie łoju prowadzą do „naruszenia” mikrobiomu skóry i mogą być przyczyną chorób, takich jak: trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie łojotokowe.

Gruczoły łojowe – miejsce występowania

Gruczoły łojowe mają najczęściej ujście w mieszku włosowym, natomiast na powiekach, na ustach mają ujście bezpośrednio na skórę. Najwięcej gruczołów jest na skórze twarzy oraz na tułowiu, z przodu klatki piersiowej i na plecach. Na wewnętrznej powierzchni dłoni i na podeszwach gruczoły łojowe nie występują.

gruczoły łojowe

Gruczoły łojowe produkują łój. To właśnie komórki wydzielnicze gruczołów łojowych (sebocyty) wypełnione mieszaniną lipidów powiększają się, aż ulegają pęknięciu i stają się wydzieliną, a więc dochodzi do zniszczenia komórek (tzw. gruczoły holokrynowe). Synteza i uwalnianie sebum trwa około 1 tygodnia (wydłuża się u osób starszych), potem proces zaczyna się od nowa. Najobfitsze wydzielanie łoju jest na twarzy/głowie i tułowiu.

Co wpływa na wydzielanie łoju?

Głównymi hormonami wpływającymi na wydzielanie sebum są androgeny. Także skurcz mięśni przywłośnych wspomaga uwalnianie łoju. U kobiet ilość sebum wzrasta w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Wydzielanie łoju zmienia się w ciągu życia. Jest wyższe u noworodków („matczyne” androgeny) i w okresie dojrzewania, a zmniejsza się po 40 roku życia. Istotne znaczenie w wydzielaniu łoju mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Obserwuje się wzrost wydzielania przy wyższej temperaturze, a zmniejszenie przy niższej temperaturze otoczenia. Również sytuacje stresowe nasilają wydzielanie łoju.

Skład i funkcja łoju

Skład łoju to: trójglicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, woski, skwalen, cholesterol i jego estry. Zawartość poszczególnych związków zmienia się w ciągu życia i pod wpływem takich czynników zewnętrznych jak np. temperatura. Skład łoju inny jest także u mężczyzn i u kobiet.

Łój, lipidy naskórka, pot tworzą warstwę ochronną przed różnymi niekorzystnymi czynnikami środowiska (mechanicznymi, chemicznymi, bakteryjnymi). Łój poprawia natłuszczenie naskórka, a tym samym zmniejsza TEWL. Naskórek „natłuszczony” jest bardziej elastyczny. Tam, gdzie nie ma gruczołów łojowych ważną rolę w zmniejszeniu przeznaskórkowej utraty wody odgrywają lipidy naskórka. Łój natłuszcza także włosy, dając im gładkość i elastyczność. Odpowiedni skład łoju umożliwia zasiedlenie się i rozwój „dobrych bakterii” na skórze, utrzymanie prawidłowego pH skóry. Zbyt częste mycie, usuwanie łoju może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania skóry. 

Nadmierne wydzielanie łoju

Skóra łojotokowa pojawia się w okresie dojrzewania, gdy wydzielanie łoju wzrasta. Skóra tłusta, przetłuszczającą może utrzymywać się także w życiu dorosłym, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Taka skóra wyraźnie „świeci się”, błyszczy – nawet zaraz po umyciu. Stopniowo przyjmuje szarawy odcień, a przerosłe gruczoły łojowe widoczne są głównie na skórze czoła (żółtawe grudki).

Jak pielęgnować skórę tłustą?

Skóra tłusta wymaga prawidłowej pielęgnacji. Do mycia najlepiej stosować preparaty nienaruszające naturalnej mikroflory bakteryjnej, równowagi kwasowo-zasadowej oraz nie „odtłuszczające” zbytnio skóry. Wskazane są preparaty zmniejszające wydzielanie łoju (sebostatyczne), niekiedy keratolityczne, a także działające łagodząco. Należy unikać preparatów komedogennych, tłustych. Zalecane są preparaty matujące, zmniejszające błyszczenie skóry.

SPF50 – który zabrać na majówkę?

SPF50 – który zabrać na majówkę?

Majówka to doskonała okazja, by spędzać czas na świeżym powietrzu i cieszyć się pierwszymi promieniami słońca. Wiosenne słońce bywa jednak bardzo zdradliwe i choć wydaje się delikatne może oddziaływać na skórę bardzo intensywnie. Dlatego zanim wybierzecie się na spacer czy wypad za miasto koniecznie zadbajcie o odpowiednią ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wysokiej jakości kremy z filtrem SPF50 to must-have w majówkowej kosmetyczce.

Dlaczego warto stosować krem SPF50?

Ochrona przeciwsłoneczna to kluczowy element codziennej pielęgnacji skóry. Filtr SPF50 zapewnia bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVB, które przyczynia się do występowania poparzeń po zbyt długiej ekspozycji. Na naszą skórę niekorzystnie oddziałuje jednak także promieniowanie UVA, które powoduje występowanie objawów tzw. fotostarzenia. Dlatego dobry krem z filtrem powinien chronić także przed tym typem promieniowania. Sam symbol SPF50 na opakowaniu kosmetyku nie daje jednak gwarancji odpowiedniej ochrony przed UVA. Dlatego warto szukać dodatkowych oznaczeń.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej na opakowaniu kosmetyku, który chroni skórę nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale także zapewnia wysoką ochronę przed UVA powinien znaleźć się symbol UVA w kółku. Do dodatkowe oznaczenie, którym mogą posługiwać się producenci po wykonaniu wcześniejszych badań potwierdzających, że krem zapewnia ochronę przed UVA w wysokości minimum 1/3 deklarowanej ochrony przed UVB.

Na naszych kremach z SPF50 znajdziecie dodatkowy symbol UVA w kółku. Dzięki temu możecie mieć pewność, że Wasza skóra jest szerokopasmowo chroniona przed promieniowaniem słonecznym.

Który krem SPF50 wybrać?

Pre-D3 Zaawansowany krem nawilżający SPF50

To bardzo uniwersalny krem, który sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery. Nie tylko skutecznie chroni przed wpływem promieniowania UVB i UVA, ale także dba o prawidłowe nawilżenie skóry.

spf50

To zasługa zawartej w nim ektoiny – substancji, która przyciągając cząsteczki wody tworzy tzw. kompleksy ektoinowe, które długotrwale chronią nawilżenie skóry, szybko łagodząc nawet intensywne przesuszenie naskórka. Dodatkowo „ustawiają się” wokół ważnych struktur komórkowych, tworząc naturalną barierę fizyczną zapobiegającą oddziaływaniu szkodliwych czynników zewnętrznych. Wiosną, kosmetyki z ektoiną są szczególnie pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Z jednej strony chronią ją przed przesuszeniem, a z drugiej ograniczają wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV.

Tonujący Krem SPF50

To krem idealny dla osób z problemem przebarwień i nierównomiernego kolorytu skóry.

spf50

Poza stabilnym układem filtrów zawiera także 2% niacynamidu i karnozynę. Dzięki temu nie tylko chroni przed powstawaniem przebarwień, ale także sprzyja ich redukcji. Ogranicza również występowanie innych objawów fotostarzenia. Tonujący krem SPF50 ma lekką niebieląca formułę wzbogaconą dodatkowo o pigment, który ujednolica koloryt skóry. Może być stosowany samodzielnie lub jako baza pod makijaż.

Emulsja odmładzająca SPF50

Dla osób, które przy użyciu jednego kremu chcą nie tylko chronić skórę przed przyspieszonym starzeniem, ale także redukować już widoczne objawy tego procesu polecamy Emulsję odmładzającą SPF50.

spf50

W jej składzie zastosowaliśmy kolagen roślinny i owoc długowieczności, które sprzyjają poprawie nawilżenia, elastyczności i jędrności skóry oraz redukcji widoczności zmarszczek. Dzięki antyoksydantom krem chroni skórę również przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

O tym także pamiętaj

Wybór wysokiej jakości kremu z filtrem SPF50 i potwierdzoną ochroną przed promieniowaniem UVA to inwestycja w dobrą kondycję i młody wygląd skóry na dłużej. Równie ważna jest jednak technika stosowania i aplikacja odpowiedniej ilości preparatu promieniochronnego, która powinna wynosić 2mg na każdy cm2 skóry. Osoba dorosła powinna zatem zużyć około 30 do 35 ml kremu przeciwsłonecznego na całe ciało, co odpowiada mniej więcej sześciu łyżeczkom do herbaty. W przypadku samej twarzy i szyi zaleca się zastosowanie jednej łyżeczki, czyli około 1 do 1,5 ml produktu. Filtr należy rozprowadzać równomiernie, starając się nie pomijać takich miejsc jak uszy, kark, grzbiety dłoni, stóp. Wskazana jest również technika aplikacji warstwowej, polegająca na nałożeniu filtra w dwóch cienkich warstwach w odstępie kilku minut. Produkt powinien być zaaplikowany na skórę minimum 20 do 30 minut przed ekspozycją na słońce.

Pamiętaj, aby stosować kremy przeciwsłoneczne codziennie, nawet w pochmurne dni, oraz regularnie je reaplikować, zwłaszcza po kontakcie z wodą czy intensywnym poceniu się.​

Choć wypoczynek i majówkowe wyjazdy sprzyjają oderwaniu się od codziennych obowiązków, to o prawidłowej pielęgnacji skóry nie warto zapominać. Jej podstawą jest stosowanie każdego dnia kremu z filtrem o szerokopasmowej, wysokiej ochronie przed promieniowaniem UVB i UVA.

KREM SPF50

Nie zapomnij zabrać go na majówkę

spf50
Lotion do skóry głowy – pomoc przy wypadaniu włosów

Lotion do skóry głowy – pomoc przy wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to problem, który dotyka w różnym wieku zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przyczyny tego stanu mogą być różnorodne – od stresu, przez niewłaściwą dietę, po współistniejące choroby, najczęściej związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej. W walce z nadmiernym wypadaniem włosów bardzo ważne jest ustalenie czynnika predysponującego i jeśli to możliwe wyeliminowanie go lub ograniczenie jego wpływu. Istotne jest również stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, w tym specjalistycznych preparatów pobudzających wzrost włosów. Jednym z nich jest Tricho-lotion do skóry głowy, który może stać się nieocenionym wsparciem w walce z wypadaniem włosów.

Jak działa lotion do skóry głowy?

Lotion do skóry głowy to kosmetyk, który ma na celu wspieranie kondycji skóry głowy oraz włosów. Jego formuła zazwyczaj zawiera składniki aktywne, które działają nawilżająco, odżywczo i stymulująco na wzrost włosów. Dzięki temu lotion może pomóc w redukcji wypadania włosów, poprawiając jednocześnie ich kondycję i wygląd.

Lotiony do skóry głowy często zawierają składniki, takie jak: kwas mrówkowy, nikotynian metylu, pokrzywa zwyczajna, mięta pieprzowa, skrzyp polny, które stymulują cebulki włosowe do intensywniejszej pracy. Regularne stosowanie lotionu może przyczynić się do szybszego wzrostu nowych włosów, a także redukcji ich wypadania. Pamiętajmy że zdrowa skóra głowy to fundament dla gęstych i mocnych włosów. Lotiony często zawierają także peptydy oraz inne substancje, które odżywiają skórę, poprawiając jej kondycję, a także redukując podrażnienia. Składniki aktywne zawarte w lotionach poprawiają mikrocyrkulację krwi w skórze głowy, co sprzyja lepszemu dotlenieniu cebulek włosowych i ich odżywieniu.

Który Tricho-lotion wybrać?

Tricho-lotion sprawdzi się jako profilaktyka wypadania włosów. Skutecznie pobudza mikrokrążenie, przyspiesza wzrost włosów i powoduje pojawianie się tzw. „baby hair”. Należy pamiętać, że preparat może powodować czasowe zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji. Jest to następstwo działania zawartych w nim składników aktywnych. Stąd też produkt ten najlepiej sprawdzi się u osób, które nie mają tendencji do wrażliwości skóry głowy. Przy wrażliwej skórze głowy lepszym wyborem będzie Tricho-tonik peptydowy wzmacniający cebulki włosów. Preparat ten również stymuluje włosy do wzrostu, jednak dodatkowo koi i łagodzi skórę głowy. Jest on także genialną bazą przy olejowaniu włosów na mokro.

Jak stosować lotion do skóry głowy?

Stosowanie lotionu do skóry głowy jest proste i może być częścią codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Przed aplikacją lotionu warto umyć włosy delikatnym szamponem, aby usunąć zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji. Następnie lotion należy aplikować bezpośrednio na skórę głowy, dzieląc włosy na pasma. Warto masować jednocześnie skórę głowy palcami, by pobudzić krążenie. Lotion wymaga pozostawienia na skórze przez dłuższy czas, dlatego nie należy go zmywać. Kluczem do uzyskania oczekiwanych rezultatów jest regularność. Aby zauważyć efekty, lotion najlepiej stosować codziennie przez kilka tygodni.

Regularne stosowanie lotionu do skóry głowy to skuteczne wsparcie w walce z wypadaniem włosów oraz sposób na poprawę ich kondycji. Dzięki właściwościom odżywczym i stymulującym, może stać się nieodłącznym elementem pielęgnacji zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Pamiętaj jednak, że efekty mogą różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz przyczyn wypadania włosów.

TRICHO ESTHETIC

Wzmocnij włosy na wiosnę!

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam dużo spokoju, radości i chwili wytchnienia od codziennych wyzwań.

Niech to będzie czas będzie pełen słońca, uśmiechu, serdecznych spotkań i dobrej energii – zarówno przy świątecznym stole, jak i w sercu. 😘

Radosnych Świąt
Tonik do twarzy – więcej niż przywrócenie skórze prawidłowego pH

Tonik do twarzy – więcej niż przywrócenie skórze prawidłowego pH

Jeszcze do niedawna tonik do twarzy był jednym z tych kosmetyków, które często pomijaliśmy w codziennej pielęgnacji. Kojarzony głównie z potrzebą przywrócenia skórze odpowiedniego pH po oczyszczaniu, długo pozostawał w cieniu kremów, koncentratów i masek. Dziś jednak wraca do łask – i to w zupełnie nowym świetle. Współczesne toniki to bowiem znacznie więcej niż tylko przywrócenie skórze odpowiedniego pH. Co zatem jeszcze potrafią?

Tonik – co to za kosmetyk?

Tonik to lekki, płynny preparat, który stosuje się po oczyszczaniu skóry twarzy. Jego głównym i najważniejszym zadaniem jest przywracanie fizjologicznego pH skóry, które może zostać zaburzone poprzez kontakt z wodą i środkami myjącymi. Naturalne pH naskórka to lekko kwaśne środowisko, które jest bardzo ważne dla utrzymania dobrej kondycji skóry. Pomaga bowiem chronić barierę hydrolipidową i zachować równowagę mikrobiomu. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.

Na tym jednak właściwości toniku się nie kończą.

Wielokierunkowe działanie toników

tonik

Współczesne toniki potrafią znacznie więcej niż tylko przywracać prawidłowe pH naskórka. Dzięki wzbogaceniu ich formuł o cenne składniki aktywne dodatkowo pielęgnują skórę i wspierają jej funkcje.

Właściwości toników:

  • działanie nawilżające – toniki z kwasem hialuronowym, aloesem czy trehalozą pomagają redukować przesuszenie skóry,
  • działanie złuszczające – preparaty z kwasami AHA, BHA czy PHA delikatnie usuwają martwy naskórek, rozjaśniają cerę i wyrównują jej koloryt,
  • działanie łagodzące – formuły z D-pantenolem, alantoiną, probiotykami i prebiotykami pomagają ukoić podrażnienia i zaczerwienienie skóry.

Jak stosować tonik?

Tonik należy aplikować na skórę bezpośrednio po demakijażu i oczyszczaniu cery. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • wylewając preparat bezpośrednio na dłonie a następnie delikatnie rozprowadzając na skórze twarzy ruchami głaszczącymi,
  • przy użyciu płatka kosmetycznego – to najlepsza metoda do aplikacji toników złuszczających,
  • jako mgiełkę, spryskując twarz bezpośrednio.

Czy tonik jest konieczny?

Tonik to ważny element pielęgnacji. I choć nie zastąpi serum ani kremu to dobrze przygotuje skórę do ich aplikacji i zwiększy skuteczność ich działania. Zdecydowanie warto mieć go wśród swoich kosmetyków. Tonik to szybki krok, który przy regularnym stosowaniu może znacząco poprawić kondycję skóry.

Współczesne toniki to znacznie więcej niż tylko regulacja pH. To wszechstronne kosmetyki, które potrafią nawilżać, koić, złuszczać i chronić. Wystarczy dobrać odpowiednią formułę do swoich potrzeb, by cieszyć się widocznymi efektami już po kilku dniach stosowania. Jeśli więc jeszcze nie masz toniku w swojej kosmetyczce to czas to zmienić.

PURE CARE

Skuteczny demakijaż łagodny dla bariery hydrolipidowej skóry