Jakiej pielęgnacji potrzebuje cera mieszana?

2021-01-05 | Angelika Sapińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Jakiej pielęgnacji potrzebuje cera mieszana?

2021-01-05 | Angelika Sapińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Każdy z nas posiada pewien typ cery: suchą, normalną, mieszaną bądź tłustą. Najczęściej występującym typem skóry jest cera mieszana, której pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych.  Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z naszego typu skóry i nieodpowiednio o nią dbamy.

Co oznacza cera mieszana?

Cera mieszana jest jedną z bardziej problematycznych skór, ponieważ łączy dwa rodzaje skóry: suchą i tłustą. U większości osób z tym typem cery można zauważyć nadmierne wydzielanie sebum w strefie T, czyli w okolicach czoła, nosa i brody. Następuje tu zwiększona produkcja sebum przez gruczoły łojowe, a także bardzo często możemy zauważyć pojawiające się wypryski i zaskórniki. Drugą cechą cery mieszanej są przesuszone policzki i skronie, które mają tendencję do podrażnień i łuszczenia.

Dlaczego strefa T się przetłuszcza?

Posiadacze cery mieszanej mają problem z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry w strefie T. Dlaczego? W tej okolicy jest dużo więcej gruczołów łojowych niż na pozostałej części twarzy. Produkują one łój, który wchodzi w skład naturalnej bariery ochronnej skóry, zatrzymując wodę w naskórku, a także zapobiegając wnikaniu bakterii. Dzięki tej ochronie skóra jest mniej podatna na podrażnienia. Cera mieszana często boryka się z nadprodukcją sebum. Powodem tego może być zła pielęgnacja, zaburzenia gospodarki hormonalnej, stres bądź nieodpowiednia dieta.

Jak wygląda pielęgnacja?

Podstawą pielęgnacji cery mieszanej jest jej odpowiednie oczyszczanie i złuszczanie. Warto wybierać preparaty, które odblokują tzw. pory skóry, zmniejszą nadmierną produkcję łoju, a jednocześnie poprawią regenerację naskórka. Cera mieszana uwielbia maski drożdżowe, które dadzą nam takie działania i dodatkowo wyrównają koloryt skóry. Ważnym aspektem jest też wybór kremu, który będzie miał działanie normalizujące – dostarczy skórze nawilżenia, ale  też zapobiegnie wytwarzaniu sebum w zbyt dużej ilości.

Maska drożdżowa dla cery mieszanej

Błędy pielęgnacyjne cery mieszanej

Niestety bardzo często popełniamy błędy w pielęgnacji cery mieszanej, co powoduje, że nie uzyskujemy zadowalających efektów. Najczęstsze błędy to:

  • skupianie się tylko i wyłącznie na problemie przetłuszczania się skóry, przez co zapominamy, że cera mieszana potrzebuje też nawilżenia. Jeśli nie będziemy skóry nawilżać, to będzie ona produkować większą ilość sebum chcąc samodzielnie ochronić cerę,
  • zły demakijaż skóry, który prowadzi do powstawania niedoskonałości i zaskórników,
  • stosowanie kosmetyków mocno matujących, które jeszcze bardziej wysuszają i tak już suchą skórę na policzkach i powodują, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia.

SEBO CARE

Kompleksowa pielęgnacja cery mieszanej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Angelika Sapińska

Angelika Sapińska

Kosmetolog, szkoleniowiec

Ukończyłam kierunek Kosmetologia w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Obecnie jestem jeszcze na studiach magisterskich na kierunku Marketing i Zarządzanie.

Odkąd pamiętam chciałam być kosmetologiem, żeby pomagać ludziom zyskiwać większą pewność siebie poprzez piękny wygląd skóry.

Prywatnie uwielbiam podróżować, odkrywać nowe miejsca i poznawać ludzi.