Badania dermatologiczne preparatów kosmetycznych

2015-10-12 | Surowce i szczypta chemii

Badania dermatologiczne preparatów kosmetycznych

2015-10-12 | Surowce i szczypta chemii

Jednym z kluczowych etapów produkcji kosmetyków w BANDI są badania dermatologiczne. Wynika to z faktu, że w otaczającym nas świecie, mnóstwo składników powoduje uczulenie. Nic więc dziwnego, że przykładamy do nich olbrzymią wagę.

Układ immunologiczny człowieka tworzy barierę ochronną dla organizmu. Posiada on zdolność do obrony przed różnorodnymi czynnikami występującymi w środowisku, takimi jak substancje toksyczne i chorobotwórcze mikroorganizmy. Czasami reakcja układu immunologicznego może mieć zdecydowanie większe nasilenie, niedokładnie odpowiadające rzeczywistemu zagrożeniu, wtedy to mamy do czynienia z reakcją alergiczną organizmu. Bardzo wiele substancji obecnych w naszym naturalnym środowisku może powodować uczulenie. Ze względu na drogę wniknięcia alergeny możemy podzielić na wziewne, pokarmowe i kontaktowe.

Dlaczego badania dermatologiczne kosmetyków są tak ważne?

W celu wykrycia objawów alergicznego, toksycznodrażniącego działania kosmetyków na skórę za każdym razem kiedy firma wprowadza kosmetyk na rynek, powinna przeprowadzić specjalistyczne badania dermatologiczne. Jedną z metod na wykrycie czynników alergicznych w kosmetykach są badania dermatologiczne przeprowadzane w formie testu płatkowego lub testu naskórkowego. Badania te są przeprowadzane na grupie około 20-40 osób zgodnie z polskim i europejskim prawem oraz obowiązującymi normami.

W zależności od rodzaju kosmetyku, jego przeznaczenia oraz grupy docelowej, dla której ma być przeznaczony wybierani są odpowiedni probanci. Badania dermatologiczne można wykonać również na grupie osób ze skórą wrażliwą i skłonnościami do alergii, ale też np. ze skórą suchą. Jeśli kosmetyk ma być hipoalergiczny zazwyczaj są to osoby z udokumentowaną alergią kontaktową oraz z wcześniejszymi objawami nadwrażliwości skóry na kosmetyki. Przykładem kosmetyków hipoalergicznych naszej firmy jest Odżywka do rzęs i brwi, a także Stymulator wzrostu rzęs i brwi. Odpowiadają one wymaganiom testów kontaktowych półotwartych na zgodność ze skórą atopową i szczególnie wrażliwą (wykonanych na grupie 40 osób) oraz spełniają wszystkie wymagania stawiane wyrobom kosmetycznym o deklarowanych właściwościach hipoalergicznych. Wśród wykonywanych badań dermatologicznych wyróżnić można test płatkowy zamknięty, test płatkowy półotwarty oraz test płatkowy otwarty, wybieranych w zależności od rodzaju i zastosowania preparatu kosmetycznego.

Test płatkowy zamknięty

Polega na nałożeniu na skórę plastrów naskórkowo-płatowych nasączonych badanym produktem, a następnie poddanie ocenie reakcji skóry w określonych odstępach czasu. Test płatkowy zamknięty wykonywany jest w formie tak zwanego opatrunku okluzyjnego, dlatego badany produkt wchodzi w bezpośredni, bardziej intensywny kontakt ze skórą.

Test płatkowy półotwarty

Odczyt wykonywany jest tuż po zdjęciu plastra, a następnie po 24 godzinach, czyli 72 po aplikacji, dlatego produkt znajduje się tylko częściowo w okluzji.

Test naskórkowy otwarty

Badany produkt jest bezpośrednio nakładany na skórę, a następnie po 48 godzinach dokonywany jest odczyt. W ten sposób badane są np. peelingi kwasowe, gdzie okluzja nie jest wskazana.

Szeroki wachlarz badań dostępnych w laboratoriach, daje duże możliwości wcześniejszego sprawdzenia preparatów kosmetycznych. Nie mniej jednak reakcja na składniki kosmetyków jest kwestią indywidualną i sporadycznie zdarzają się przypadki odczynów alergicznych i podobnych.

Badania dermatologiczne w BANDI

Wszystkie produkty marki Bandi są badane w niezależnych laboratoriach chemicznych. W trosce o naszych klientów ograniczamy do minimum zawartość substancji konserwujących i zapachowych, które są najczęstszą przyczyną alergii. Bezpieczeństwo naszych produktów stawiamy na pierwszym miejscu.

Komentarze

BANDI Professional

BANDI Professional

polskie kosmetyki profesjonalne w salonach kosmetycznych od 30 lat

Już ponad 30 lat minęło, od kiedy powstał pierwszy krem BANDI. Rozpoczęliśmy działalność w 1986 roku. Jesteśmy polską firmą rodzinną założoną przez pasjonatkę kosmetologii Bogdę Draniak, a prowadzoną dziś przez jej córkę, Joannę Draniak-Kicińską.