Piękna skóra na wiosnę – 3 ważne zasady

2021-04-08 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Piękna skóra na wiosnę – 3 ważne zasady

2021-04-08 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Można powiedzieć, że wygląd naszej skóry jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w jej wnętrzu. Jeśli najważniejsze procesy, takie jak: synteza białek, odnowa komórek naskórka, wydzielanie sebum, zachodzą w niej prawidłowo, to cera wygląda zdrowo i promiennie. Jeśli jednak nie, zaczynają pojawiać się na niej różne problemy. Niezwykle ważnym czynnikiem zapewniającym skórze optymalne warunki do regeneracji i odpowiedniego funkcjonowania jest jej prawidłowe nawilżenie. Jak zatem o nie zadbać?

Odpowiednia dieta

Chyba każdy z nas miał okazję słyszeć hasło: „jesteś tym, co jesz”. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie jak istotne jest to stwierdzenie, jeśli chodzi o stan i wygląd naszej skóry. Zbilansowana dieta, bogata w niektóre pokarmy, może w znacznym stopniu wpłynąć na odpowiednie nawilżenie cery, a w konsekwencji również na wiele zachodzących w niej procesów. Jakie zatem pokarmy warto na stałe włączyć do swojego menu? Przede wszystkim te bogate w niezbędne niezasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Substancje te są składnikiem tzw. cementu międzykomórkowego, występującego w warstwie rogowej naskórka. Ich niedobór może prowadzić do nadmiernej utraty wody z głębszych warstw skóry, a także zaburzenia procesu keratynizacji i złuszczania komórek. W efekcie skóra staje się sucha, szorstka, traci swoją elastyczność i jędrność. Wśród pokarmów bogatych w NNKT wyróżnia się zarówno te odzwierzęce np.: tuńczyk, łosoś, owoce morza, jak i pochodzenia roślinnego: oleje, orzechy, siemię lniane. Każdy więc znajdzie coś dla siebie 🙂

Nawilżenie od wewnątrz

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o prawidłowym nawilżeniu naszej skóry jest odpowiednia podaż płynów. Zgodnie z zaleceniami każdego dnia powinniśmy ich przyjmować min. 2 litry. Ważne jest zarówno to co, ale i jak pijemy. Do wody warto dodać sok z cytryny, listek mięty, miód, imbir a nawet szczyptę soli. Otrzymany w ten sposób roztwór wykazuje właściwości podobne do płynu izotonicznego i jest lepiej absorbowany przez organizm. Wodę należy przyjmować regularnie, małymi porcjami przez cały dzień. Nie wystarczy jednorazowo wypić litrowej butelki wody. Takie nawadnianie organizmu jest mało skuteczne. Nie należy również doprowadzać do stanu w którym odczuwamy pragnienie. Pijmy systematycznie przez cały dzień, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że nie mamy na to ochoty. Dobrym rozwiązaniem jest również spożywanie owoców i warzyw o wysokiej zawartości płynów np. zielony ogórek, granat, pomarańcza.

Kosmetyki wspomagające nawilżenie skóry

Kiedy zadbamy już o nawilżenie skóry od wewnątrz, watro skupić się również na jej ochronie przed nadmierną ucieczką wody. Wbrew obiegowej opinii zadaniem kosmetyków nawilżających wcale nie jest dostarczenie skórze wody, ale właśnie ochrona przed jej utratą. Pomagają w tym trzy rodzaje substancji:

  • wiążące wodę i zapobiegające jej odparowaniu np. glikozaminoglikany, w tym najważniejszy kwas hialuronowy. Więcej o tych składnikach możecie przeczytać w tym artykule,
  • uszczelniające cement międzykomórkowy warstwy rogowej naskórka np. ceramidy, estry cholesterolu. Wspominamy o nich również tu,
  • tworzące na powierzchni skóry okluzję np. odżywcze oleje i masła.
Kosmetyki - nawilżenie skóry od zewnątrz

Dzięki nim skóra jest również lepiej chroniona przed wieloma niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą skutkować odwodnieniem i nadmierną suchością skóry. Kosmetyki nawilżające mogą mieć różne konsystencje: od odżywczych, bogatych tłuszczowo, po bardzo lekkie i praktycznie nie wyczuwalne na skórze. Bez trudu możemy więc wybrać formuły, które będą dla nas najbardziej komfortowe w stosowaniu.

Zbilansowana dieta, odpowiednia podaż płynów i regularne stosowanie kosmetyków nawilżających, to sekret pięknej skóry na wiosnę. Nie zapominajmy zatem o żadnym z tych etapów.

WIOSNA

Skup się na nawilżaniu skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.