Peeling – sposób na regenerację skóry po zimie

2021-03-18 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Peeling – sposób na regenerację skóry po zimie

2021-03-18 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Kiedy po zimie skóra jest szara i pozbawiona blasku, brak jej energii i zwyczajnie wygląda na zmęczoną to znak, że czas na jej regenerację, a wiosna to idealny ku temu moment.  Niezastąpionym zabiegiem w odnowie skóry po zimie jest złuszczanie i odpowiednio dobrany peeling. Dlaczego? Już wyjaśniam 🙂

Pogrubiała warstwa rogowa naskórka

Na powierzchni naszej skóry, najbardziej zewnętrznie, występuje tzw. warstwa rogowa naskórka. Jest ona zbudowana z martwych, szarych i matowych komórek zwanych korneocytami. Warstwa ta jest niezbędna naszej skórze jako pierwsza linia obrony przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, ale jeśli jest zbyt pogrubiała sprawia, że skóra nie wygląda dobrze. My widzimy to właśnie jako taki zmęczony jej wygląd. Dodatkowo zbyt gruba warstwa rogowa utrudnia przenikanie w głąb skóry składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych, Możemy więc stosować „najlepszy krem”, „najsilniej skoncentrowane serum”, ale jeśli nie zadbamy o złuszczenie komórek warstwy rogowej, nie uzyskamy oczekiwanych efektów pielęgnacyjnych. Rozwiązaniem tych problemów jest właśnie peeling!

Jak działa peeling?

Peelingi to kosmetyki, których głównym zadaniem jest przyspieszenie procesu złuszczania naskórka. Dzięki temu w najgłębiej leżącej, warstwie podstawnej, zaczyna się produkcja nowych komórek. Następnie wędrują one ku górze, aż do warstwy rogowej, gdzie ulegają złuszczaniu. Optymalnie proces ten powinien trwać 28 dni. Wówczas warstwa rogowa naskórka ma prawidłową grubość i spełnia swoje funkcje, a skóra wygląda zdrowo i promiennie. Tak więc regularne stosowanie peelingu jest bardzo ważne. Uwaga jednak, by nie robić tego zbyt często. Cykl naskórkowy krótszy niż 28 dni również nie jest korzystny dla skóry. Może przyczyniać się bowiem do jej większej wrażliwości.

Rodzaje peelingów

Peelingi przeznaczone do pielęgnacji domowej możemy podzielić na trzy rodzaje: mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne.

Peelingi enzymatyczne działają dzięki zastosowaniu w nich enzymów np. keratolina, białka ze ścian komórkowych drożdży, papaina, bromelina. Najczęściej wybierają je posiadaczki cer wrażliwych i naczynkowych, gdyż niezwykle delikatnie złuszczają obumarłe komórki naskórka.

Peelingi mechaniczne natomiast doskonale sprawdzą się w przypadku cer słabo ukrwionych i ziemistych. Nie tylko złuszczają warstwę rogową naskórka, ale także podczas pocierania masują skórę, poprawiając odżywienie i dotlenienie komórek. Nie należy jednak ich stosować u delikatnych i wrażliwych cer, a także wtedy kiedy występują na skórze aktywne zmiany trądzikowe.

Peelingi chemiczne to najliczniejsza grupa preparatów. Ponieważ kwasów stosowanych obecnie w kosmetologii jest naprawdę wiele. Peelingi te poza efektem złuszczania wykazują jeszcze wiele dodatkowych właściwości. Mogą np. redukować zaskórniki i wykwity trądzikowe, rozjaśniać przebarwienia, odmładzać i nawilżać skórę. Jak działają poszczególne kwasy i który wybrać w zależności od typu skóry? O tym przeczytacie w artykule. Ogromną zaletą peelingów chemicznych jest to, że bardzo szybko przynoszą oczekiwane efekty, czynią skórę świeżą i promienną praktycznie już po pierwszym zastosowaniu. Ale uwaga nie wszystkie z nich można stosować latem!

Mój ulubieniec

Kiedy przychodzi wiosna zawsze sięgam po Peeling kwasowy na naczynka, choć wcale nie mam cery naczyniowej 🙂 Jednak zawarte w nim dwa kwasy: kwas laktobionowy i glukonolakton zapewniają mojej skórze wszystko to, czego po zimie ona potrzebuje. Peeling ten delikatnie złuszcza moją skórę, nie powodując przy tym żadnych podrażnień, ale efekt rozświetlenia i wygładzenia naskórka jest widoczny już po pierwszym zastosowaniu. Dodatkowo polihydroksykwasy wiążą wodę i sprawiają, że przesuszona po zimie skóra odzyskuje prawidłowy poziom nawilżenia. To jeden z najdelikatniejszych peelingów kwasowych, jeśli wiec zastanawiacie się nad wprowadzeniem tego typu preparatów po raz pierwszy do pielęgnacji, to kosmetyk ten sprawdzi się idealnie.

Złuszczanie to pierwszy krok do regeneracji skóry po zimie. Warto dołączyć do tego kosmetyk intensywnie nawilżający oraz zadbać o ochronę skóry przed już coraz śmielej pojawiającymi się promieniami słońca.

PEELING

Niezastąpiony w regeneracji skóry po zimie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.