Jak wykonać masaż antycellulitowy?

2023-02-23 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak wykonać masaż antycellulitowy?

2023-02-23 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Obniżona aktywność fizyczna, dieta uboga w świeże warzywa i owoce, długie rozgrzewające kąpiele, zbyt duża podaż kalorii względem ich zużycia… to czynniki, które sprzyjają powstawaniu cellulitu. Zimą jesteśmy szczególnie na nie narażeni. Dlatego tak wiele z nas właśnie w tym okresie obserwuje na swojej skórze objaw pomarańczowej skórki. Czy można temu zaradzić? Pomocny będzie regularnie wykonywany masaż antycellulitowy.

Cellulit a cellulitis

Celulit i cellulitis to określenia, które bywają stosowane zamiennie. Poza podobnym brzmieniem nie mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Cellulit, czyli lipodystrofia, to niezapalne zwyrodnienie tkanki podskórnej, któremu towarzyszą zmiany obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowe. Występuje najczęściej na udach, pośladkach i biodrach, rzadziej na ramionach czy brzuchu. Nie jest groźny dla zdrowia. Cellulitis natomiast jest stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej, który występuje na skutek zakażenia bakteriami (najczęściej gronkowce i paciorkowce), przedostającymi się do skóry w miejscu wystąpienia mechanicznego urazu. Jest to poważna choroba, która wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak powstaje cellulit?

Cellulit to problem, który dotyczy głównie kobiet. Ma to związek z estrogenami, które oddziałując na receptory komórek tłuszczowych hamują proces lipolizy (rozkład tłuszczów), nasilając jednocześnie lipogenezę (odkładanie i magazynowanie tłuszczu). Prowadzi to rozrostu komórek tłuszczowych i otaczania ich włóknami kolagenowymi. W ten sposób powstają mikroguzki, które następnie uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne, zaburzając krążenie i upośledzając procesy dotlenienia i odżywienia komórek oraz eliminacji toksyn. Jest to tzw. cellulit tłuszczowy. Na skórze, zwłaszcza u młodych kobiet, często również aktywnych fizycznie, może pojawiać się także tzw. cellulit wody. Są to zmiany związane z zaburzeniami w wydalaniu nadwyżki płynów z organizmu lub dietą bogatą w sól i produkty wysokoprzetworzone np. fast foody.

Masaż antycellulitowy – jak wpływa na skórę?

Regularnie wykonywany masaż antycellulitowy może znacznie ograniczyć problem cellulitu. Jego działanie jest wielokierunkowe. Masaż antycellulitowy wpływa na poprawę krążenia krwi i limfy, sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu komórek, ułatwia eliminację toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Nie oszukujmy się jednak… by pozbyć się cellulitu sam masaż nie wystarczy. Konieczna jest również zmiana stylu życia. Ważne jest, by zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną, która sprzyja redukcji zbędnych kalorii i odpowiednią dietę bogatą w błonnik, witaminy, minerały, polifenole.

Masaże na cellulit, które można wykonać w domu

Oferta masaży antycellulitowych jest obecnie bardzo szeroka. Od profesjonalnych zabiegów, które może przeprowadzić jedynie specjalista (np. endermologia, drenaż limfatyczny, masaż ultradźwiękowy) po procedury, możliwe do wykonania również w domu.

Domowe masaże antycellulitowe:

  • masaż szczotką – to tzw. szczotkowanie ciała. Wykonuje się je na sucho, bez zastosowania dodatkowych kosmetyków. Ruchy powinny być długie, posuwiste, zgodne z przepływem limfy (jedynie na brzuchu okrężne). W ten sposób możemy wykonać masaż antycellulitowy brzucha, ud, pośladków czy ramion, który dodatkowo zadziała jak peeling i złuszczy obumarłe komórki naskórka,
  • masaż rękawicą jutową – masaż ten można wykonać na sucho, ale również pod prysznicem czy w wannie z zastosowaniem kosmetyku myjącego. Regularnie wykonywany nie tylko pobudzi krążenie, wygładzi skórę i poprawi jej koloryt, ale również pomoże odprężyć się i zrelaksować,
  • masaż przy użyciu rollera – ten rodzaj masażu antycellulitowego warto wykonać aplikując wcześniej na skórę odpowiedni balsam lub olejek do masażu. Ruchy powinny być niezbyt szybkie, kierowane od dolnych partii ciała ku górze, ucisk wyraźnie odczuwalny, jednak nie bolesny. Przesuwane po skórze wypustki rollera pobudzają krążenie, eliminację toksyn, a także przyczyniają się do łatwiejszej penetracji składników aktywnych zawartych w kosmetykach,
  • masaż bańką chińską – najczęściej do tego masażu antycellulitowego wykorzystywane są gumowe bańki chińskie, które odpowiednio zassane „wciągają” fragment skóry do wnętrza. Przy wykonywaniu masażu bańką chińską należy pamiętać o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze, ruchy wykonujemy jedynie na dobrze natłuszczonej olejem skórze. Warto również zwilżyć olejem brzegi bańki chińskiej. Po drugie, zassanie skóry nie powinno być zbyt mocne, gdyż może to doprowadzić do powstawania wybroczyn i krwiaków. Dla najlepszych rezultatów masaż warto wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

Nie tylko masaż antycellulitowy…

Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i masaże antycellulitowe są podstawą walki z pomarańczową skórką. Warto jednak pamiętać również o odpowiednim nawilżaniu skóry. Jest to ważny element pielęgnacji, o którym nie można zapomnieć. Odwodniona skóra staje się bowiem wiotka, szorstka, a objawy cellulitu są na niej bardziej widoczne.

Aby walka z cellulitem była skuteczna, należy przede wszystkim rozpocząć ją odpowiednio wcześnie. Nawet najlepszy masaż antycellulitowy nie pomoże po jednym wykonaniu. Tu potrzebna jest systematyczność i cierpliwość. Zbliżająca się wiosna to doskonały moment, by poświęcić pielęgnacji ciała więcej uwagi. Bo do lata wcale już nie tak daleko. 🙂

KOSMETYKI DO CIAŁA

To już czas, by zadbać o skórę ciała!

7 komentarzy

  1. Myślałam, że szczotkowanie to bujda, ale się przejechałam. Kupiłam szczotkę z włosia agawy i tak zaczęłam się szczotkować, bez większego nastawienia na jakieś efekty. Jednak mija 2 miesiąc szczotkowania, smarowania lifting effects vialise i bandi i jestem zaskoczona jak dobrze skóra reaguje. każdemu teraz polecam. szczotka kosztowała mnie z 35 złotych.

    Odpowiedz
    • My również polecamy. To skuteczny i prosty sposób na poprawę kondycji skóry ciała. A lato tuż tuż… 🙂

      Odpowiedz
    • Jakie właśnie jest najbardziej polecane? Ewentualnie jeszcze się podpytam – jakie składniki aktywne działają w środku na cellulit by się go pozbyć?

      Odpowiedz
      • Przy masażu najważniejsza jest regularność. Dlatego warto wybrać taką metodę, którą chętnie i systematycznie będziemy chcieli wykonywać 🙂 Działanie masażu można wspomóc stosując kosmetyki ze składnikami aktywnymi takimi jak: kofeina, algi, L-karnityna, bluszcz pospolity czy olejki eteryczne (grejpfrutowy, cynamonowy, cyprysowy).

      • ja polecę to co u mnie się sprawdza: kofeina, ekstrakt z alg, ekstrakt z bylicy bożego drzewka, ekstrakt z bluszczu pospolitego, ekstrakt z guarany, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z kasztanowca, acorbic acid, rutyna, ceramide 6, ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego, ekstrakt z lawendy, ekstrakt z topoli itp.

  2. dla mnie bardziej skuteczne jest wejście w masaże derma rollerami, gdzie zaczynałam od ok. 0,5 mm igiełek i teraz mam już 0,7 mm. ważne by były tytanowe, zawsze oczyszczone i zdezynfekowane. poza tym po masażu używam jeszcze nolicell i wchłania się momentalnie.

    Odpowiedz
    • Mezoterapia mikroigłowa z pewnością należy do skutecznych metod. 🙂 Nie zawsze jednak może być wykonana. Istnieje szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia mezoterapii mikroigłowej, a niektórzy nie akceptują też dyskomfortu, który wywołuje sam zabieg. Dlatego warto, aby każdy znalazł metodę redukcji cellulitu najlepszą dla siebie. 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.