Jak latem dbać o cerę trądzikowa?

2021-07-06 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak latem dbać o cerę trądzikowa?

2021-07-06 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Każdy, kto boryka się z problemami cery trądzikowej ten wie, że jej pielęgnacja nie należy do łatwych. Dobór odpowiedniego kosmetyku, to często metoda prób i błędów, a skóra potrafi być tu bardzo kapryśna. Kiedy już jednak się uda i stan skóry ulega poprawie, przychodzi lato i… i okazuje się często, że kosmetyk należy odstawić, gdyż zawarte w nim składniki mogą uwrażliwiać skórę na działanie słońca. Jak zatem walczyć z trądzikiem w okresie lata? Jakie kosmetyki można bezpiecznie stosować?

Słońce a trądzik

Wiele się mówi o negatywnym oddziaływaniu promieniowania słonecznego na skórę w kontekście jej przyspieszonego starzenia czy powstawania przebarwień. A jak jest z trądzikiem? Mogłoby się wydawać, że w tym przypadku jest inaczej. Często bowiem po ekspozycji na słońce, w początkowej fazie, stan skóry ulega poprawie. Niedoskonałości znikają, skóra nabiera ładnego, jednolitego kolorytu, przebarwienia pozapalne stają się mniej widoczne. Dzieje się tak na skutek immunosupresyjnego działania promieni UV i początkowego zmniejszenia wydzielania sebum. Niestety najczęściej po wstępnej fazie remisji następuje zaostrzenie zmian trądzikowych. Skóra broniąc się przed wysuszeniem produkuje zwiększoną ilość łoju, a pogrubiała warstwa rogowa naskórka utrudnia jego swobodny odpływ. Skutkuje to zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych i rozwojem beztlenowych bakterii, będących przyczyną trądziku.

Trądzik – ważne oczyszczanie

Podstawą pielęgnacji cery objętej trądzikiem jest jej regularne złuszczanie i oczyszczanie ujść gruczołów łojowych. Niezastąpione są tu kwasy. Latem jednak większość z nich jest przeciwwskazana. Jak więc oczyszczać skórę objętą trądzikiem w tym okresie? Wybierając odpowiedni peeling – najlepiej enzymatyczny z zawartością drożdży bogatych w witaminy z grupy B, które nie tylko delikatnie złuszczają, ale również regulują ilość wydzielanego sebum. Taki peeling stosowany regularnie pozwoli podtrzymać korzystny stan cery trądzikowej wypracowany podczas stosowania kosmetyków z kwasami.

Przeciwtrądzikowe nawilżanie

Czy kosmetyki nawilżające mogą działać przeciwtrądzikowo? Zdecydowanie tak. Kiedy skóra jest przesuszona, co często zdarza się latem, aktywują się jej mechanizmy obronne, polegające na zwiększonej produkcji sebum. Do tego dochodzi zaburzenie rogowacenia naskórka i w efekcie na skórze pojawiają się zaskórniki i zmiany trądzikowe. Odpowiedni krem nawilżający to zatem podstawa pielęgnacji cery problematycznej. Nie bójmy się ich!

Stosuj krem z filtrem

Dużym problemem cery trądzikowej w okresie letnim jest ryzyko powstawania przebarwień. Można powiedzieć, że słońce utrwala plamy będące pozostałością występującego miejscowo przy trądziku stanu zapalnego. Najprostszą i zarazem najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałania im, jest stosowanie kremu z filtrem. Jaki SPF jednak wybrać? W przypadku cery skłonnej do trądziku bardzo ważna jest nie tylko wysokość ochrony przeciwsłonecznej, ale również lekka, niekomedogenna formuła samego preparatu. Warto pamiętać o tym, że przy prawidłowej aplikacji preparatu, różnica w stopniu ochrony przed UV między SPF50 a SPF 20 to jedynie ok. 3%. Wybierajmy więc takie preparaty ochronne, których konsystencja nie będzie niepotrzebnie obciążała skóry.

Lato to duże wyzwanie dla każdego typu cery, a zwłaszcza kiedy towarzyszy jej trądzik. Warto w tym okresie postawić na dobre oczyszczanie ujść gruczołów łojowych, dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry i jej ochronę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. A kiedy lato przeminie dobrze sięgnąć po kosmetyki z kwasami. Jakie kwasy najbardziej lubi cera trądzikowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule.

SEBO CARE

Letnia pielęgnacja cery trądzikowej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.