Cera trądzikowa lubi kwasy

2020-01-23 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Cera trądzikowa lubi kwasy

2020-01-23 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Kwasy na problemy cery trądzikowej

Kiedy myślimy o zabiegach złuszczania często jako pierwsze wskazanie kojarzy nam się cera trądzikowa. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ kwasy to jedne z najskuteczniejszych substancji w pielęgnacji tego rodzaj skóry.

Jak powstają wykwity trądzikowe?

Głównym problemem cery trądzikowej jest nieprawidłowe złuszczanie komórek oraz nadprodukcja sebum o nieprawidłowym składzie. Prowadzi to do gromadzenia mas rogowych w obrębie ujść gruczołów łojowych, następnie ich zamykania i powstawania zaskórników. Kolejnym etapem jest rozwój beztlenowych bakterii Cutibacterium acnes, które są odpowiedzialne za powstawanie wykwitów trądzikowych. Niezwykle pomocne w pielęgnacji tego rodzaju cery są kwasy.

Który kwas najlepszy?

Dlaczego kwasy są takie skuteczne? Ponieważ działają na główne problemy cery trądzikowej. Kwas migdałowy dzięki swojej budowie podobnej do cząsteczki antybiotyku wykazuje bardzo silne właściwości antybakteryjne. Kwas pirogronowy działa sebostatycznie, regulując nadmierne wydzielanie sebum. Natomiast kwas salicylowy dzięki rozpuszczalności w tłuszczach doskonale oczyszcza ujścia gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu zaskórników. Połączenie działania wszystkich tych kwasów znajdziecie w tym kosmetyku.

Cera trądzikowa – przebarwienia

Poza wymienionymi problemami cera trądzikowa boryka się również z przebarwieniami pozapalnymi. Pomocny w ich niwelowaniu jest kwas azelainowy. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności tyrozynazy – enzymu, biorącego udział w powstawaniu barwnika skóry. Dodatkowo kwas ten wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Wszystkie wymienione kwasy działają także złuszczająco, dzięki czemu nadmiernie zabarwione komórki naskórka ulegają eliminacji a przebarwienia rozjaśnieniu.

Warto wybierać kwasy

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa, ale odpowiednio dobrana może znacznie ograniczyć jej problemy. Badania pokazują, że najlepsze efekty przynosi zastosowanie mieszaniny kilku substancji złuszczających. Teraz już wiecie po które kwasy warto sięgnąć.

2 komentarze

  1. Witam. Szukam kremu na problemy z trądzikiem. Mój pierwszy krem na dzień to sebo care PMF ochronny krem nawilżający SPF20, krem na noc to krem z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami . Jestem z nich zadowolona, jednak zalecane jest używanie tych kremów w okresie jesienno-zimowym. Szukam kremu, z którym będę mogła się opalać bez obawy, że wystąpią na mojej twarzy przebarwienia.

    Odpowiedz
    • W celu dobrania najlepszej pielęgnacji zapraszamy do kontaktu z naszym kosmetologiem: kosmetolog@bandi.pl

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.