Efekt glass skin – jak go uzyskać?

2022-07-07 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Efekt glass skin – jak go uzyskać?

2022-07-07 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Glass skin to jeden z najgorętszych w ostatnim czasie trendów w pielęgnacji skóry i makijażu. Widoczny na Instagramie, wybiegach modelek, prasie i mediach społecznościowych gwiazd. Glass skin, czyli efekt idealnie gładkiej skóry, jak tafla szkła, bez widocznych niedoskonałości w postaci zaczerwienień, przebarwień, widocznych porów czy zaskórników. Jak go uzyskać i czy faktycznie jest w zasięgu każdego?

Glass skin – więcej niż glow

Można by powiedzieć, że trend glass skin jest następcą glow skin, czyli zdrowego blasku skóry. W praktyce jednak nie chodzi jedynie o uzyskanie promiennego, rozświetlonego wyglądu cery, który zapewnić może odpowiedni makijaż. W trendzie glass skin chodzi o coś więcej! Tu skóra nie tylko musi błyszczeć, ale sama w sobie wyglądać nienagannie. Nie uzyskamy tego samym makijażem. Tu niezwykle istotna jest regularna, odpowiednio dobrana do potrzeb cery pielęgnacja, a pomogą w tym cztery ważne etapy.

Kluczowe oczyszczanie

Odpowiedni demakijaż to etap, bez którego nie można myśleć o uzyskaniu efektu glass skin. Pozostające na powierzchni skóry zanieczyszczenia, resztki kosmetyków z filtrem czy produktów kolorowych, a także naturalnych wydzielin skóry sprawiają, że cera boryka się z różnymi problemami. Uniemożliwiają także intensywne wchłanianie składników aktywnych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Dlatego tak ważne jest, by do tego etapu podejść niezwykle starannie. Najlepszym rozwiązaniem będzie demakijaż dwuetapowy, który skutecznie, ale jednoczenie z dbałością o barierę naskórkową, oczyści skórę. Pierwszy krok to zastosowanie kosmetyku „lubiącego tłuszcz” np. olejku. Następnie skórę należy domyć sięgając po odpowiedni żel lub piankę. Więcej o dwuetapowym oczyszczaniu skóry i jego prawidłowym wykonaniu, możecie przeczytać w tym artykule.

Niezbędna tonizacja?

Tonik – stosować czy nie stosować? Potrzebny, czy może zbędny kosmetyk? Co do tej kategorii produktu, jest chyba najwięcej wątpliwości. Są przecież osoby, które tylko myją skórę, bez tonizacji i w sumie nic strasznego się nie dzieje. Aby odpowiedzieć na te pytania, warto przyjrzeć się bliżej działaniu toniku. Tonik to kosmetyk, który z zasady ma niższe pH (lekko kwaśne) niż większość kosmetyków do demakijażu. A jeśli wiemy, że bariera ochronna skóry najlepiej funkcjonuje wtedy, kiedy ma zachowane odpowiednie, lekko kwaśne pH, to chyba warto poświęcić te dodatkowe kilkanaście sekund w pielęgnacji na zastosowanie toniku, by ją w tym wspomóc. Przybliży nas to z pewnością do uzyskania efektu glass skin.

Pamiętaj o złuszczaniu

To, o czym na pewno nie możemy natomiast zapomnieć, to regularne złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Szary, matowy, zmęczony wygląd skóry jest najczęściej skutkiem nadmiernego nagromadzenia martwych komórek naskórka i spowolnienia tzw. cyklu odnowy naskórkowej. Aby temu przeciwdziałać należy regularnie skórę złuszczać, stosując odpowiedni peeling: enzymatyczny, mechaniczny, chemiczny. Jeśli nie wiecie jeszcze, który z nich byłby najlepszy dla Waszej skóry, to dowiecie się tego czytając ten artykuł. Dla uzyskania efektu glass skin bardzo ważne jest, by peeling był odpowiednio dobrany do potrzeb i rodzaju cery. Złuszczanie ma jeszcze jedną ważną zaletę – ułatwia wchłanianie składników aktywnych z kremu, który nakładamy na skórę w następnym etapie.

Nie tylko nawilżanie

Podstawą pracy nad nieskazitelną cerą jest niewątpliwie nawilżanie. Jednak dla uzyskania efektu glass skin samo nawilżanie nie wystarczy. Dlatego ważne jest, aby stosowany krem działał wielokierunkowo.  Jednocześnie nawilżał, wyrównywał koloryt cery, regulował ilość wydzielanego sebum, zapobiegał powstawaniu zaskórników i niedoskonałości, łagodził ewentualne podrażnienia i zaczerwienienia, chronił skórę przed przyspieszonym starzeniem i przywracał jej blask. Sporo wyzwań jak na jeden kosmetyk. Są jednak takie preparaty – to np. Krem-pudding intensywnie nawilżający, który po brzegi wypakowany jest substancjami aktywnymi (witamina C, trehaloza, azeloglicyna, olej macadamia, olej z owoców leśnych, cica). Takich właśnie wielokierunkowo działających kosmetyków poszukujmy oczekując efektu glass skin.

Sekretny trik na glass skin

Jak widzicie praca nad uzyskaniem efektu glass skin wymaga czasu i systematyczności. Nie zastąpi jej żaden makijaż, ani sekretny trik. Tylko prawidłowo wypielęgnowana skóra może wyglądać nieskazitelnie jak tafla szkła. W okresie oczekiwania na pożądany efekt możemy jednak wspomóc się nieco specjalnymi preparatami, które natychmiast wizualnie poprawiają kondycję cery, jak Kropelki rozświetlające do twarzy i ciała. Zawarte w nich delikatnie opalizujące, maleńkie drobinki dodają skórze subtelnego, naturalnego blasku. Luksusowa formuła natychmiast redukuje szary, matowy koloryt oraz sprawia, że cera wygląda na wypoczętą i lepiej nawilżoną.

GLASS SKIN

Promienna, nawilżona i nieskazitelna cera – to możliwe!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.