Dlaczego warto stosować dwuetapowe oczyszczanie skóry?

2021-06-15 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Dlaczego warto stosować dwuetapowe oczyszczanie skóry?

2021-06-15 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jednym z największych trendów pielęgnacyjnych w ostatnim czasie stała się metoda dwuetapowego oczyszczania skóry. Inspiracją były tu dla nas Azjatki, które niezwykłą uwagę poświęcają temu etapowi, czyniąc go swego rodzaju rytuałem pielęgnacyjnym. Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie skóry? Jakie są jego zalety i czy jest to metoda dla każdego?

Każdego dnia nasza skóra musi mierzyć się z zanieczyszczeniami środowiska, patogenami i czynnikami drażniącymi. Do tego dochodzi, kosmetyk z filtrem, makijaż, dodatkowo niekiedy specjalnie utrwalony i naturalne wydzielane sebum. Po całym dniu na skórze znajduje się więc obfita warstwa substancji, które jej nie sprzyjają. Niedokładne ich oczyszczenie może skutkować nasileniem wielu problemów ze skórą np. powstawaniem zaskórników, wykwitów trądzikowych czy podrażnień. Dwuetapowe, dokładne oczyszczenie skóry pozwoli temu zapobiec.

Kosmetyki do demakijażu

Oferta kosmetyków do demakijażu i oczyszczania skóry jest obecnie bardzo szeroka i każdy z pewnością znajdzie swojego ulubieńca. Jednak najczęściej jeden produkt stosowany w tym kroku pielęgnacyjnym to za mało. Dlaczego? Gdyż na naszej skórze występują zarówno substancje rozpuszczalne w wodzie jak i tłuszczach i aby je skutecznie usunąć potrzeba albo kosmetyku zawierającego silniejsze detergenty, albo kilku kosmetyków, które działają w różnych kierunkach. Jeśli wybierzemy jeden produkt, łagodnie oczyszczający, może się okazać, że nie wszystkie zalegające na skórze substancje uda nam się usunąć. A jeśli sięgniemy po kosmetyk z silniej działającymi detergentami to skutecznie oczyścimy skórę. Jednak naruszając jej naturalną barierę ochronną, możemy ją dodatkowo przesuszyć i podrażnić.

Kosmetyki do dwuetapowego oczyszczania skóry

Na czym poleca dwuetapowe oczyszczanie skóry

Dwuetapowe oczyszczanie skóry to najlepszy sposób, by skutecznie, a zarazem łagodnie usunąć zalegające na niej substancje. W pierwszym kroku kosmetyk „lubiący tłuszcz” np. olejek, masełko, mleczko rozpuści i pomoże usunąć makijaż, filtry i inne składniki lipofilowe. Drugi etap to domycie skóry preparatem przeznaczonym do stosowania w połączeniu z wodą np. żel lub pianka. Po jego zastosowaniu poczujemy na skórze efekt przyjemnego odświeżenia i czystości.

Dwuetapowe oczyszczanie skóry – dla kogo?

Wiele problemów skóry wynika z nieprawidłowego jej oczyszczania. Dlatego niezależnie od tego jaki masz rodzaj cery, temu etapowi pielęgnacji warto poświęcić więcej uwagi. Dwuetapowe oczyszczanie skóry ze względu na swoja łagodną formę sprawdzi się doskonale przy cerach wrażliwych, delikatnych, naczyniowych i suchych. Jego skuteczność natomiast jest niezastąpiona przy demakijażu skóry tłustej i z problemami trądzikowymi.

Pamiętaj o toniku

Dwuetapowe oczyszczanie skóry to jednak jeszcze nie koniec. Kolejnym krokiem jest przywrócenie jej odpowiedniego pH, poprzez zastosowanie toniku. O tym kosmetyku nie wolno zapominać, gdyż to on w dużej mierze pomaga utrzymać funkcje barierowe skóry i jej prawidłowy mikrobiom. Tonik możesz zastosować aplikując go na płatek kosmetyczny. Jednak jeśli masz cerę wrażliwą i pocieranie jej nie służy, to lepszym rozwiązaniem będzie rozpylenie toniku jak mgiełki na skórze.

Twoja skóra po całym dniu wymaga odświeżenia i przygotowania do wchłaniania składników aktywnych. Jeśli demakijaż będzie niedokładny, to nawet najlepszy kosmetyk może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego zwłaszcza wieczorem warto wykonać dwuetapowe oczyszczanie skóry.

PRAWIDŁOWY DEMAKIJAŻ

Pierwszy krok do pięknej i zdrowej skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.