Trzy skutecznie sposoby na przebarwienia

2020-08-04 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Trzy skutecznie sposoby na przebarwienia

2020-08-04 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Pojawiają się głównie latem, kiedy na naszą skórę oddziałuje słońce. Mogą znikać samoistnie lub utrzymywać się na skórze wiele miesięcy. Często mają charakter nawrotowy. Mowa o przebarwieniach, z którymi walka jest wyjątkowo uciążliwa.

Czynniki predysponujące

Wiele czynników może wpływać na powstawanie przebarwień. Dużą rolę odgrywają tu uwarunkowania genetyczne, hormonalne, przewlekłe schorzenia, stosowane leki czy nieprawidłowa pielęgnacja. Jednak zawsze głównym czynnikiem powodującym ich pojawienie się na skórze jest promieniowanie UV.

Przebarwienia mogą powstawać na skórze:

  • w okresie ciąży, karmienia piersią, menopauzy,
  • w przebiegu chorób wątroby, nerek, nowotworów, hemochromatozy,
  • na skutek nadczynności tarczycy i  zaburzeń funkcji kory nadnerczy,
  • w związku z przyjmowanymi lekami np. niektóre antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki psychotropowe, przeciwalergiczne,
  • jako następstwo toczącego się stanu zapalnego np. przebarwienia potrądzikowe,
  • na skutek stosowania kosmetyków z substancjami uwrażliwiającymi skórę na słońce np. niektóre wyciągi roślinne, kwasy.

Jak powstają przebarwienia

Jednym z czynników naturalnie chroniących naszą skórę przed słońcem jest jej barwnik, czyli melanina. To ona ustawia się nad jądrem komórek w naskórku, tworząc swego rodzaju ochronny parasol. Niestety pod wpływem różnych czynników, przy współudziale promieniowania UV może dochodzić do zwiększonej produkcji melaniny i jej nierównomiernego rozmieszczenia w naskórku, co skutkuje powstawaniem przebarwień.

Po pierwsze krem z filtrem

Jako, że ważnym czynnikiem decydującym o powstawaniu przebarwień jest promieniowanie UV, kluczowym elementem walki z nimi jest stosowanie kremu z filtrem. Dla osób, które borykają się z tym problemem kosmetyk ten powinien być niezbędnym elementem pielęgnacji. Często bowiem przy ponownym kontakcie skóry ze słońcem przebarwienia nawracają. Krem z filtrem powinien być aplikowany na skórę przez cały rok. Znane są bowiem przypadki kiedy przebarwienia pojawiają się na skórze poddanej działaniu sztucznych promienników światła np. jarzeniówek.

Po drugie kosmetyki z substancjami rozjaśniającymi przebarwienia

Na rozjaśnianie przebarwień możemy oddziaływać również, stosując odpowiednie, przeznaczone do tego kosmetyki. Ich głównymi składnikami są często witamina C i arbutyna – substancje, które hamują proces melanogenezy. Skutkiem ich aktywności jest zmniejszona produkcja barwnika w skórze, dzięki czemu przebarwienia ulegają rozjaśnieniu.

Witamina C i arbutyna są niezwykle skuteczne w walce z przebarwieniami

Po trzecie preparaty złuszczające

Przebarwienia powstają najczęściej w obrębie naskórka. Dlatego poprzez przyspieszenie procesu złuszczania możemy znacznie zmniejszyć ich widoczność. Niezwykle pomocne będą tu kosmetyki z kwasami oraz profesjonalne zabiegi eksfoliacji w gabinecie kosmetycznym. Większość z nich jednak nie jest polecana do stosowania w okresie lata.

Krem z filtrem, kosmetyk z witaminą C i arbutyną oraz peeling kwasowy to trzy niezawodne preparaty w walce z przebarwieniami. Stosowane regularnie nie tylko zapobiegną ich powstawaniu ale również sprawią, że skóra dłużej zachowa swoją młodość i promienny wygląd.

KREM Z FILTREM

Nr 1 w walce z przebarwieniami

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.