Składniki aktywne w kosmetykach na lato

2023-05-25 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Składniki aktywne w kosmetykach na lato

2023-05-25 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Lato to czas, kiedy skóra narażona jest na wiele negatywnych czynników zewnętrznych. Wśród nich najbardziej niekorzystny wpływ mają: promieniowanie UV, wysokie temperatury czy suche powietrze. Może to prowadzić do przesuszenia skóry, jej nadmiernego rogowacenia i szorstkości, powstawania przebarwień czy przyspieszonego starzenia. Aby temu zapobiec warto już teraz przyjrzeć się bliżej swojej pielęgnacji i uzupełnić ją o preparaty zawierające składniki aktywne chroniące i wspierające naturalne procesy zachodzące w skórze.

Filtr to nie wszystko

Kosmetyk, który najbardziej kojarzy się z letnią pielęgnacją i który w ostatnim czasie znacznie zyskał na popularności to krem z filtrem. Świadomość potrzeby stosowania kosmetyków chroniących skórę przed światłem słonecznym cały czas rośnie i to optymistyczny proces. Warto jednak pamiętać, że żaden krem z filtrem nie ochroni skóry przed promieniowaniem w 100%! Dlatego tak ważne jest, by w letniej pielęgnacji znalazły się także kosmetyki bogate w składniki aktywne, które wzmocnią funkcje barierowe skóry, pomogą utrzymać jej odpowiednie nawilżenie, pobudzą procesy regeneracyjne i ograniczą tzw. fotoaging.

Ektoina

To wyjątkowy składnik aktywny, wytwarzany przez drobnoustroje ekstremofilne, na które na co dzień oddziałują niekorzystne czynniki zewnętrzne np. promieniowanie UV, wysokie temperatury. Ektoina poprzez tworzenie z cząsteczkami wody tzw. kompleksów ektoinowych chroni komórki bakterii przed odwodnieniem i ułatwia im przetrwanie w trudnym środowisku. Podobnie działa na komórki skóry. Jest to zatem składnik aktywny niezastąpiony w letniej pielęgnacji, kiedy skóra jest wyjątkowo narażona na przesuszenie.

Karnozyna

To peptyd naturalnie występujący w naszym organizmie, który wyraźnie ogranicza wpływ na skórę promieniowania UV, IR i światła widzialnego. Karnozyna zastosowana w kosmetykach hamuje stres oksydacyjny spowodowany powstawaniem nadmiernej ilości wolnych rodników, zmniejsza aktywność metaloproteinaz, enzymów które uszkadzają włókna kolagenowe i redukuje powstawanie tzw. sun burn cells, czyli komórek oparzenia słonecznego. Kosmetyki z karnozyną są więc niezastąpione w ochronie skóry przed fotostarzeniem.

Fitoceramidy

Wysoka temperatura i promieniowanie UV mają duży wpływ na jakość lipidów naskórkowych. Dlatego w okresie lata często dochodzi do zaburzenia funkcjonowania bariery ochronnej skóry. Warto zatem zadbać o jej odbudowę poprzez stosowanie kosmetyków zawierających składniki takie jak fitoceramidy. To substancje, które naśladują działanie i właściwości naturalnie występujących w naskórku ceramidów. Ich zadaniem jest odbudowa struktury cementu międzykomórkowego i zwiększenie funkcji barierowych skóry.

Witamina C

To składnik aktywny absolutnie niezastąpiony latem. Witamina C dzięki swoim właściwościom przeciwdziała  większości negatywnych skutków wywoływanych na skórze przez promieniowanie UV:

  • pobudza produkcję inhibitora metaloproteinaz, a więc blokuje ich działanie, chroniąc włókna kolagenowe,
  • dzięki zdolności do oddawania elektronów neutralizuje wolne rodniki,
  • stymuluje syntezę ceramidów w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu odbudowuje barierę naskórkową i chroni skórę przed odwodnieniem,
  • hamuje aktywność tyrozynazy, niezbędnej do produkcji barwnika, chroniąc przed powstawaniem przebarwień,
  • pobudza produkcję nowych włókien kolagenu, katalizując przekształcenie proliny do hydroksyproliny i lizyny do hydroksylizyny,
  • hamuje wytwarzanie prozapalnych cytokin i ogranicza rumień powstały po ekspozycji na UVB.

Wybierając kosmetyki z witaminą C do stosowania latem warto zwrócić uwagę na jej formę. W tym czasie sprawdzą się najlepiej postacie o dużej stabilności, nie wymagające zastosowania niskiego pH jak np. tetraizopalmitynian askorbylu – jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych form witaminy C.

Niacynamid

Mechanizm powstawania przebarwień jest złożony i dotyczy nie tylko samej nadmiernej produkcji barwnika, ale także przenoszenia melaniny do komórek sąsiadujących, czyli keratynocytów. Na tym etapie również możemy zadziałać – blokując ten transport. Takie właściwości wykazuje właśnie nacynamid, który dodatkowo wspomaga syntezę ceramidów naskórkowych i tym samym odbudowę bariery ochronnej skóry.  

Lato to trudny okres dla skóry. Jednak stosując odpowiednią pielęgnację bogatą w wymienione składniki aktywne możemy znacznie ograniczyć niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

LETNIA PIELĘGNACJA

Przygotuj swoją skórę na lato!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.