Kosmetyki z witaminą C – sposób na piękną skórę

2020-05-14 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Kosmetyki z witaminą C – sposób na piękną skórę

2020-05-14 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Witamina C to jeden z najskuteczniejszych składników kosmetycznych. Nic więc dziwnego, że często i bardzo chętnie wykorzystuje się ją w recepturze kosmetyków. W zależności od formy, witamina C, może jednak działać mniej lub bardziej efektywnie. Jakie zatem kosmetyki z witaminą C są najskuteczniejsze?

Kosmetyki z witaminą C

Witamina C występuje w największej ilości w świeżych warzywach (pietruszka, papryka) i owocach (dzika róża, porzeczka). Po spożyciu z pokarmem jest dobrze wchłanialna w dwunastnicy i jelicie cienkim. Jednak kiedy jest rozprowadzana po organizmie skupia się przede wszystkim w narządach o intensywnym metabolizmie np. mózg, wątroba, nadnercza. Do skóry dociera jej stosunkowo niewiele. Dlatego tak ważne jest by była dostarczana również miejscowo.

Mechanizm działania

Największą zaletą witaminy C jest jej zdolność do pobudzania produkcji nowych włókien kolagenowych i ich ochrona przed degradacją. Witamina C jest częścią enzymu odpowiedzialnego za hydroksylację proliny i lizyny, aminokwasów niezbędnych do tworzenia połączeń krzyżowych kolagenu, które odpowiadają za jego strukturę potrójnej helisy. Dzięki niemu skóra i naczynia krwionośne zachowują swoją sprężystość i wytrzymałość. Dodatkowo witamina C hamuje aktywność metaloproteinaz, enzymów degradujących kolagen, a także redukuje biosyntezę nieprawidłowych włókien elastyny. Drugie, bardzo ważne działanie witaminy C, to jej zdolność do wymiatania wolnych rodników. Tworząc specjalne układy oksydo-redukcyjne z naturalnie występującymi w naszym organizmie: glutationem i cytochromem c, wykazuje funkcje antyoksydacyjne. Witamina C wpływa także na produkcję barwnika w naszej skórze. Hamując aktywność tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny, zmniejsza jej ilość i ogranicza nieprawidłowe rozmieszczenie w naskórku. Dodatkowo substancja ta stymuluje syntezę ceramidów cementu międzykomórkowego, zmniejsza produkcję cytokin prozapalnych oraz chroni komórki przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Niezastąpiona dla każdej skóry

Witamina C ma ogromnie korzystny wpływ na naszą skórę. Można śmiało powiedzieć, że polecana jest dla każdego. Substancja ta jest najczęściej wykorzystywana w kosmetykach przeciw starzeniu się skóry i przeciw przebarwieniom. Jednak wpływa również korzystnie na cerę szarą, ziemistą, pozbawioną blasku, przesuszoną i skłonną do powstawania podrażnień. Kosmetyki z witaminą C w krótkim czasie widocznie poprawiają kondycję skóry. Nie każdy jednak preparat będzie równie skuteczny.

Różne formy witaminy C

Kosmetyki z witaminą C mogą zawierać różne jej postacie. Jednak najbardziej znana jest czysta forma witaminy C, czyli kwas askorbinowy. Jest to substancja, która charakteryzuje się wysoką skutecznością i byłaby doskonała, gdyby nie jej niska stabilność i ograniczone przenikanie przez skórę. Kwas askorbinowy łatwo ulega utlenieniu pod wpływem światła, tlenu i podwyższonej temperatury. Wtedy traci cenne właściwości i nie spełnia swojej funkcji. Aby witamina C w tej formie była stabilna potrzeba niskiego, kwaśnego pH. Niestety dla cer wrażliwych może ono być przyczyną powstawania podrażnień. Niekiedy na opakowaniu kosmetyku z witaminą C możemy również przeczytać ostrzeżenie, by nie stosować preparatu latem. Jest to także związane z niskim pH takiego kosmetyku, które tak jak większość kwasów, może uwrażliwiać skórę na działanie słońca. Z tej przyczyny w kosmetykach z witaminą C często stosuje się pochodne kwasu askorbinowego, które nie podrażniają skóry i mogą być stosowane przez cały rok.

Tetraizopalmitynian askorbylu

Najskuteczniejszą substancją wykorzystywaną obecnie w recepturze kosmetyków z witaminą C jest tetraizopalmitynian askorbylu. W czym jest on tak wyjątkowy? Po pierwsze – stabilność. Substancja ta, nie wymaga tak jak czysta forma witaminy C, kwasowego pH preparatu. Dzięki temu może być stosowana przez osoby z cerą wrażliwą, a także dobroczynnie oddziaływać na skórę również latem. Jest to bardzo ważne, bo właśnie o tej porze roku najczęściej dochodzi do powstawania przebarwień oraz fotostarzenia się skóry. Po drugie – bardzo dobre przenikanie w głąb naskórka. Tetraizopalmitynian askorbylu nie jest rozpuszczalny tak jak witamina C w wodzie, ale rozpuszcza się w tłuszczach. Dzięki temu dużo łatwiej pokonuje barierę hydrolipidową naskórka, która uniemożliwia wchłanianie wielu substancji aktywnych. Efekt? Badania pokazują, że tetraizopalmitynian askorbylu działa w kosmetykach kilka razy bardziej efektywnie niż czysta forma witaminy C.

C-Active Care – skuteczne kosmetyki z witaminą C

Tertazizopalmitynian askorbylu to główny składnik kosmetyków z witaminą C z linii C-Active Care. W serii znajdziecie lekki krem do twarzy, olejowe serum, maseczkę i krem pod oczy. Każdy więc może wybrać ulubioną przez siebie konsystencję. C-Active Care to kosmetyki, które warto wprowadzić do pielęgnacji teraz, kiedy słońce już coraz intensywniej oddziałuje na naszą skórę. Można powiedzieć, że to takie uzupełnienie działania kremu z filtrem. Choć ja nie rozstaję się z nimi przez cały rok 🙂

C-ACTIVE CARE

Poznaj moc witaminy C

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.

Pielęgnacja włosów w gabinecie kosmetycznym

Pielęgnacja włosów w gabinecie kosmetycznym

Większość z nas kojarzy gabinet kosmetyczny przede wszystkim z dbałością o skórę twarzy i ciała. Okazuje się jednak, że w miejscu tym możemy zadbać również o włosy. Trychologia to nowa dziedzina, która wkroczyła do gabinetów kosmetycznych. Dzięki niej pielęgnacja...