Rozdwajające się końcówki włosów – jak temu zaradzić?

2023-11-07 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Rozdwajające się końcówki włosów – jak temu zaradzić?

2023-11-07 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Wyglądają nieestetycznie, utrudniają zapuszczenie włosów, mogą zepsuć wygląd nawet najładniejszej fryzury… To rozdwajające się końcówki włosów, problem który w okresie jesieni często przybiera na sile. Czy można temu zapobiec?

Dlaczego włosy się rozdwajają?

Rozdwajanie się włosów to nic innego jak uszkodzenie ich struktury. Problem ten może dotyczyć jedynie końcówek włosów i przybierać kształt litery V lub widelca lub obejmować włosy na większej długości – tzw. efekt drzewka. Przyczyną rozdwajania się włosów jest rozchylenie łusek włosa, które stanowią najbardziej zewnętrzną powłokę ochronną. Do tego zjawiska mogą przyczyniać się następujące czynniki:

 • promieniowanie UV,
 • wysokie temperatury, zarówno związane z warunkami atmosferycznymi, jak i wynikające ze stosowania suszarek, lokówek, prostownic,
 • tarcie włosów ręcznikiem przy ich osuszaniu, niedelikatne ich rozczesywanie na mokro,
 • zabiegi chemiczne: farbowanie, trwała ondulacja,
 • nieodpowiednia pielęgnacja – stosowanie zbyt silnych środków myjących, niedostarczenie włosom odpowiedniej dawki humektantów i emolientów,
 • niezbilansowana dieta uboga w NNKT.

W okresie jesiennym rozdwajające się końcówki włosów mogą być także następstwem oddziaływania niskich temperatur, wiatru, a także tarcia włosów o chusty, szaliki czy odzież wierzchnią.

Kosmetyki na rozdwajające się końcówki włosów

To co warto zrobić, by zapobiegać rozdwajaniu się końcówek włosów to odpowiednia ich pielęgnacja. Każde mycie przyczynia się do osłabienia struktury włosa, dlatego tak ważne jest uzupełnienie powstałych ubytków. Szczególnie istotne jest stosowanie kosmetyków bogatych w humektanty i emolienty. Pierwsze ułatwiają wiązanie wody, zapobiegając przesuszeniu włosów. Drugie tworzą na ich powierzchni ochronną warstwę, która wygładza je i zmniejsza powstające w nich uszkodzenia mechaniczne. Po każdym myciu włosy powinniśmy zregenerować i zabezpieczyć stosując odpowiednią maskę lub odżywkę. Tego typu preparaty dodatkowo ułatwiają rozczesywanie włosów, co jest bardzo ważne, gdyż mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Zabieg olejowania

Raz w tygodniu warto także wykonać zabieg olejowania włosów. Istnieje kilka metod wykonania tej procedury. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym artykule. Na rozdwajające się końcówki włosów sprawdzi się jednak szczególnie metoda „na podkład”. Polega ona na nałożeniu na włosy lekkiego preparatu bogatego w humektanty np. Tricho-toniku peptydowego, a następnie na wilgotne włosy odpowiednio dobranego do ich porowatości oleju. Zabieg ten nie tylko zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów, ale także regeneruje ich łodygę, nadaje blask i wygładza.

Co jeszcze możesz zrobić?

Rozdwojonych końcówek włosów nie da się już niestety „skleić”, dlatego należy je obciąć, by uniknąć dalszych uszkodzeń. Nie musi to być drastyczne cięcie. Jeśli zniszczenia dotyczą jedynie końcówek wystarczy kilka centymetrów. Włosy powinny być podcinane w ten sposób regularnie co ok. 4-6 tygodni. Poza tym pamiętaj także o:

 • zabezpieczaniu końcówek włosów przed czynnikami zewnętrznymi preparatami bogatymi w lipidy. Idealnie sprawdzi się tu czysty olej marula,
 • wysuszeniu włosów po umyciu, a przed pójściem spać,
 • stosowaniu preparatów termoochronnych przed każda stylizacją z zastosowaniem wysokiej temperatury,
 • delikatnym osuszaniu włosów ręcznikiem, bez pocierania,
 • wzbogaceniu diety w witaminy, minerały i NNKT.

TRICHO ESTHETIC

Zrób zakupy. Odbierz prezent!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.