Olejowanie włosów – na czym polega i jak je wykonać?

2023-05-09 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Olejowanie włosów – na czym polega i jak je wykonać?

2023-05-09 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Olejowanie włosów to zabieg, który zdecydowanie zyskał na popularności w ostatnich latach. Nie jest to jednak żadna nowość. Ten sposób na pielęgnację włosów i skóry głowy znały już dobrze także kobiety w starożytności. Olejowanie włosów stosowane było najczęściej w suchym, gorącym klimacie jako ochrona przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV lub w klimacie wilgotnym, w celu zapobiegania puszeniu się włosów. Dziś olejowanie włosów praktykowane jest na wiele różnych sposobów, także po to, by zregenerować, odżywić i wzmocnić włosy.

Na czy polega olejowanie włosów?

Olejowanie to zabieg, który polega na nałożeniu na całe włosy, końcówki lub skórę głowy odpowiednio dobranego oleju. Istnieje kilka metod olejowania włosów.

Olejowanie na sucho             

Polega na nałożeniu oleju na suche pasma włosów i pozostawieniu go na kilka godzin lub na całą noc. Włosy nie mogą być przetłuszczone lub pokryte kosmetykami do stylizacji, dlatego warto umyć je dzień wcześniej. Po aplikacji oleju wskazane jest dodatkowe owinięcie włosów w turban lub założenie czepka. Jest to najprostsza metoda olejowania, która sprawdza się szczególnie w przypadku włosów z tendencją do puszenia się i elektryzowania.

Olejowanie na mokro

Ten typ olejowania polecany jest dla włosów cienkich, delikatnych i pozbawionych objętości. W tym przypadku przed nałożeniem oleju, włosy należy zwilżyć wodą lub w razie potrzeby umyć łagodnym szamponem. Następnie, tak jak w poprzednim przypadku, włosy owija się w turban i pozostawia pod takim kompresem na min. 40 minut.

Olejowanie na podkład

To metoda, która idealnie sprawdza się w przypadku włosów przesuszonych, po rozjaśnianiu lub częstej stylizacji. Pomaga także utrzymać włosy w dobrej kondycji w okresie letnim, kiedy intensywnie oddziałuje na nie promieniowanie UV. Ten sposób polega na nałożeniu na włosy w pierwszym etapie preparatu bogatego w humektanty, czyli substancje wiążące wodę (np. d-pantenol, kwas hialuronowy), a następnie odpowiedniego oleju. Tak jak w poprzednich przypadkach wskazane jest owinięcie włosów ręcznikiem lub nałożenie czepka.

Olejowanie w misce

W tym przypadku włosy zanurzane są w mieszance ciepłej wody i oleju. Roztwór ten można wzbogacić dodatkowo o substancje o działaniu nawilżającym np. wyciąg z aloesu. Następnie włosy odsącza się i owija ręcznikiem, najlepiej na co najmniej godzinę.

Niezależnie od wybranej metody olejowania włosów, ważne jest dokładne zmycie oleju. W tym celu przed umyciem włosów szamponem należy najpierw nałożyć na całą długość włosów odżywkę lub maskę. W ten sposób olej ulegnie zemulgowaniu i łatwiej będzie go usunąć podczas mycia. Niedokładnie zmyty olej może być przyczyną nadmiernego obciążenia i przetłuszczenia włosów.

„Olejowanie” na szybko

Jednym ze sposobów na ekspresowe odżywienie włosów jest wzbogacenie właściwości regularnie stosowanej maski lub odżywki poprzez dodanie do niej niewielkiej ilości wybranego oleju. Warto pamiętać jednak o tym, by mieszankę taką nakładać na włosy przed myciem. Dodanie oleju do odżywki stosowanej po umyciu włosów, mogłoby je nadmiernie obciążyć i przetłuścić.

Jak dobrać olej?

Ważnym aspektem zabiegu jest dobór odpowiedniego oleju do stanu i kondycji włosów, poprzez określenie ich porowatości, czyli stopnia rozchylenia łuski włosa.

Dla włosów wysokoporowatych sprawdzą się szczególnie silnie odżywcze oleje o dużych cząsteczkach, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe np. olej arganowy, wiesiołkowy, z kiełków pszenicy.

Włosy średnioporowate polubią oleje o średnich cząsteczkach, które zmniejszą ich podatność na nadmierne puszenie. W tym przypadku warto wybrać olej marula, makadamia, awokado.

Dla włosów niskoporowatych polecane są natomiast oleje małocząsteczkowe, bogate w kwasy tłuszczowe nasycone np. olej kokosowy, masło shea, masło mango.

Olejowanie włosów – kiedy może się nie sprawdzić?

Olejowanie włosów to zabieg praktycznie dla każdego. Nie poleca się go jednak bezpośrednio po farbowaniu włosów, gdyż może wpływać na trwałość utrzymywania się koloru. Również w przypadku włosów rozjaśnianych o chłodnym tonie olejowanie może nie być odpowiednim wyborem. Niektóre oleje mogą bowiem wpływać na przyciemnienie lub zmianę tonacji włosów.

Zalety olejowania włosów

Olejowanie włosów to zabieg, który ma wiele zalet:

  • wzmacnia i regeneruje łodygę włosa
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
  • nadaje włosom zdrowy blask,
  • ułatwia rozczesywanie włosów,
  • zapobiega puszeniu i plątaniu się włosów,
  • chroni łodygę włosa przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, wiat, mróz, suche powietrze),
  • nawilża i łagodzi podrażnienia skóry głowy.

Warto więc spróbować włączyć go na stałe do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepsze efekty przyniesie tylko wówczas, kiedy będzie wykonywany regularnie, min. 1x w tygodniu.

TRICHO ESTHETIC

Specjalistyczna pielęgnacja skóry głowy i włosów

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.