Prawidłowy mikrobiom to piękna i zdrowa skóra

2020-08-13 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Prawidłowy mikrobiom to piękna i zdrowa skóra

2020-08-13 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Pojawiające się na skórze niedoskonałości i zmiany trądzikowe, nadmierna jej wrażliwość i skłonność do częstych reakcji alergicznych to problemy, które są obecnie zmorą coraz większej grupy osób. Okazuje się, że mogą one mieć związek z nieprawidłowym mikrobiomem.

Co to jest mikrobiom?

Mikrobiom to nic innego jak niewidzialny mikroświat występujący na naszej skórze, który stanowią: bakterie, grzyby, roztocza i wirusy. Okazuje się, że są one tam nie bez przyczyny i mają ogromny wpływ na stan i funkcjonowanie naszej skóry, a pośrednio również całego układu immunologicznego. Termin mikrobiom został użyty pierwszy raz dopiero w 2001 roku. Od tamtego czasu rozpoczął się ogrom badań dotyczących tego zjawiska. Dziś już o mikrobiomie wiemy naprawdę dużo.

Pierwsza linia obrony

Skóra to nasz największy narząd. Pełni ona nie tylko rolę estetyczną, ale także współdziała w zachowaniu równowagi naszego organizmu. Jest ona bowiem pierwszą linią obrony przed światem zewnętrznym, a tym samych atakiem chorobotwórczych drobnoustrojów czy wpływem szkodliwych substancji. Badania nad mikrobiomem potwierdziły jego ogromny udział w tym procesie.

Mikrobiom ma znaczący wpływ również na stan i kondycję naszej skóry. Jego nieprawidłowości stwierdzono w przebiegu wielu chorób skóry, w tym: trądziku pospolitego i różowatego, alergiach skórnych, łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy i AZS. Zaburzenia ilościowe i jakościowe mikrobiomu mogą mieć również wpływ na nieprawidłowy proces złuszczania i odnowy naskórka, a także skłonność do nadmiernej suchości skóry.

Skóra – nieprzyjazne środowisko

Ze względu na swoją budowę  i funkcjonowanie skóra jest niezbyt przyjaznym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Nieustanne złuszczanie się naskórka, jego suchość i obecność płaszcza hydrolipidowego o obniżonym pH sprawiają, że drobnoustroje nie mogą się swobodnie rozmnażać i wzrastać. Jest to z jednej strony korzystne, gdyż umożliwia bytowanie jedynie określonym gatunkom drobnoustrojów. Z drugiej jednak strony przy zaistnieniu pewnych czynników (zła dieta, nieodpowiednia pielęgnacja, niektóre choroby i przyjmowane leki) bardzo łatwo może dochodzić do zaburzenia mikrobiomu i funkcji ochronnych jakie pełni.

Pielęgnacja dla mikrobiomu

Mając na uwadze jak specyficznym, ale i delikatnym tworem jest nasz mikrobiom skórny, warto o niego odpowiednio zadbać. Po pierwsze konieczne jest stosowanie łagodnych kosmetyków do demakijażu. Powinny one zawierać substancje delikatnie oczyszczające skórę, które nie zaburzają jej warstwy hydrolipidowej. Po drugie preparaty złuszczające należy stosować z umiarem. Dotyczy to zarówno peelingów chemicznych jak i mechanicznych oraz enzymatycznych. Zbyt agresywne lub częste usuwanie komórek warstwy rogowej naskórka wiąże się zawsze z przejściowym zaburzeniem mikrobiomu, co może skutkować wysuszeniem lub skłonnością do podrażnień skóry. Po trzecie warto wybierać do pielęgnacji kosmetyki, które wspomagają i odbudowują mikrobiom. Są to zwykle kompleksy probiotyków i prebiotyków, które symulują wzrost i namnażanie pożądanych mikroorganizmów. W naszej ofercie znajdziecie je np. w serii kosmetyków EcoFriendly Care lub Toniku mikrobiomowym i Kuracji intensywnie kojącej.

EcoFriendly Care linia kosmetyków chroniących mikrobiom

Na naszej skórze występują niewidzialni sprzymierzeńcy. Warto ich wspomagać!. Jeśli będziemy o nich codziennie pamiętać i zadbamy o to, by mieli dobre warunki do rozwoju, to kondycja naszej skóry trądzikowej, wrażliwej, podrażnionej czy suchej z pewnością w widoczny sposób ulegnie poprawie.

Ochrona mikrobiomu

Zadbaj o mikrobiom
dla pięknej i zdrowej skóry

2 komentarze

  1. Świetny wpis! Mi osobiście pomógł.
    Bardzo dziękuję i wszystkiego dobrego dla Ciebie 😀

    Odpowiedz
    • To wspaniale 🙂 Czasem z pozoru niewielkie zmiany w pielęgnacji mogą wyraźnie poprawić stan skóry.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.