Mikrobiom skóry – dlaczego zimą należy go wspierać?

2022-01-04 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Mikrobiom skóry – dlaczego zimą należy go wspierać?

2022-01-04 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Sucha, szorstka, podrażniona i spierzchnięta skóra twarzy. Zimą może przydarzyć się to każdemu z nas. Na głowę zakładamy czapkę, na szyję szalik, dłonie osłaniamy rękawiczkami. A skóra twarzy jest wystawiona w pełni na niesprzyjające warunki pogodowe (wiatr, mróz, suche powietrze). Nie możemy ich oczywiście wyeliminować w tym okresie. Ale możemy sprawić, że nasza skóra będzie na nie bardziej odporna. Jak? Wspierając jej naturalną barierę ochronną, czyli mikrobiom.

Co to jest mikrobiom?

Mikrobiom to pierwsza linia obrony naszej skóry, tzw. bariera mikrobiologiczna. Tworzą ją bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. I choć kojarzą nam się one zwykle z różnymi chorobami, to naszej skórze nie czynią szkody. Wręcz przeciwnie – są jej naturalnymi sprzymierzeńcami. Ich rola jest bardzo szeroka: utrzymują odpowiednie pH naskórka, kształtują odporność, chronią przed namnażaniem patogenów i rozwojem chorób, a także wspierają wytrzymałość naszej skóry na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli więc w okresie zimy zadbamy o dobry stan naszego mikrobiomu, to łatwiej będzie utrzymać skórę w dobrej kondycji i ochronić ją przed wysuszeniem, podrażnieniami i szorstkością.

Kompleks probiotyków i prebiotyków

W kosmetykach możemy znaleźć różne składniki aktywne wspierające mikrobiom. Najczęściej są to jednak probiotyki i prebiotyki. Pierwsze to niepatogenne, nieaktywne, przyjazne dla naszej skóry mikroorganizmy, których celem jest pobudzanie jej naturalnych mechanizmów obronnych i zmniejszenie ryzyka rozwoju patogenów. Prebiotyki stanowią natomiast zwykle wielocukry, będące pożywką dla fizjologicznej mikroflory skóry. Idealnie jest więc, jeśli w kosmetyku występują jednocześnie probiotyki i prebiotyki. Wówczas można powiedzieć, że dwukierunkowo wspieramy mikrobiom skóry. W kosmetykach takie połączenia najczęściej są nazywane synbiotykiem lub kompleksem mikrobiomowym.

EcoFriendly Care – w trosce nie tylko o mikrobiom

Ekoceutyki – to wyjątkowa kategoria produktów pielęgnacyjnych. To preparaty, które skutecznie wspierają naturalne mechanizmy zachodzące w skórze, a przy tym powstają w trosce o środowisko naturalne. Ich skład oparty jest o wyjątkowe składniki aktywne. Poza kompleksem mikrobiomowym znajdziemy tu również bakuchiol, nazywany roślinnym odpowiednikiem retinolu i trehalozę, niezastąpiony składnik w kosmetykach na zimę. Trehaloza to dwucukier o wyjątkowych właściwościach nawilżających. To ona pozwala przetrwać roślinom w najtrudniejszych warunkach klimatycznych. W skórze (podobnie do kwasu hialuronowego) wiąże wodę i zapobiega jej odparowaniu. Skutecznie chroni przed jej przesuszeniem, a dodatkowo ogranicza wpływ zanieczyszczeń na komórki (np. smogu).

Nasza skóra sama w sobie jest niesprzyjającym środowiskiem do wzrastania mikroorganizmów (niskie pH, ciągłe złuszczanie komórek). A dodatkowo w okresie zimy oddziałują na nią niekorzystne czynniki zewnętrzne. To wszystko może zaburzyć mikrobiom i skutkować podrażnieniami, przesuszeniem, a nawet nasileniem występowania zmian trądzikowych. Dlatego w czasie zimy warto uzupełnić swoją pielęgnację o kosmetyki wspierające naturalną, mikrobiologiczną barierę skóry.

ECOFRIENDLY CARE

Ekoceutyki w trosce o skórę
i środowisko

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.