Melanina – naturalna tarcza chroniąca przed słońcem

2024-06-13 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Melanina – naturalna tarcza chroniąca przed słońcem

2024-06-13 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Słońce ma wiele pozytywnych właściwości w kontakcie w naszym organizmem. Sprzyja syntezie witaminy D, pobudza produkcję endorfin, ogrzewa, relaksuje i poprawia samopoczucie. Ma jednak również jedną istotną wadę. Przyczynia się do uszkodzenia komórek skóry, co może być groźne w skutkach i doprowadzić nawet do powstawania nowotworów. Ważne jest więc, by korzystać ze słańca rozsądnie i chronić skórę przed jego nadmiernym oddziaływaniem. Częściowo rolę tę pełni melanina, która naturalnie występuje w skórze.

Jak powstaje melanina?        

Melanina to barwnik produkowany w skórze przez komórki zwane melanocytami. Powstaje z aminokwasu tyrozyny pod wpływem cyklicznych przemian, przy współudziale enzymu zwanego tyrozynazą. Proces ten aktywuje głównie promieniowanie UV. Wpływ mogą mieć jednak również metale (miedź, żelazo), hormony oraz stan zapalny.

W organizmie ludzkim występują trzy rodzaje melaniny:

  • eumelanina czarno-brązowa, najlepiej chroniąca skórę przed słońcem, występuje w przewadze u osób z ciemną karnacją,
  • feomelanina czerwono-żółta, która nie zapewnia należytej ochrony, charakterystyczna dla osób z jasną skórą, wrażliwą na wpływ promieniowania UV,
  • neuromelanina, barwnik występujący w komórkach centralnego układu nerwowego, którego rola nie jest dokładnie poznana. Przypuszcza się, że pełni rolę neuroprotekcyjną, gdyż jej poziom rośnie wraz z wiekiem.

Ilość i rodzaj melaniny w skórze uwarunkowane są genetycznie i decydują o tzw. fototypie.

Melanina – rola w skórze

Najważniejszą rolą melaniny jest ochrona komórek skóry przed negatywnym oddziaływaniem słońca. W tym celu barwnik „ustawia się” nad jądrem komórkowym, tworząc ochronny parasol, który częściowo pochłania i rozprasza promieniowaniem UV. Im więcej czarno-brązowej melaniny w skórze tym skuteczniej jest ona chroniona. Należy jednak pamiętać, że przy długotrwałej ekspozycji na słońce sama naturalna ochrona może nie wystarczyć, by uniknąć negatywnych skutków. Dlatego tak ważna jest fotoprotekcja i stosownie preparatów promieniochronnych.

Pamiętaj o kremie z filtrem

W celu zapewnienia skórze szerokopasmowej, wysokiej ochrony przed wpływem promieniowania UV ważne jest regularne i odpowiednie stosowanie kremu z filtrem. W tym zakresie największym problemem wydaje się być prawidłowa aplikacja kosmetyków promieniochronnych. Często ilość nakładanego na skórę kremu z filtrem jest dużo mniejsza niż zalecane ok. 2mg na 1 cm2 skóry, co nawet kilkukrotnie obniża właściwości ochronne preparatu. W odmierzeniu prawidłowej ilości preparatu potrzebnej do nałożenia na skórę może pomóc tzw. metoda na dwa palce. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Czy samoopalacze chronią?

„Sztuczną opaleniznę” na skórze mogą zapewniać również kosmetyki o właściwościach brązujących. Wykorzystują one zwykle składnik o nazwie dihydroksyaceton (DHA). Mechanizm powstawania takiego zabarwienia skóry jest jednak odmienny od tego, który powoduje melanina i wynika z połączenia grup ketonowych DHA i aminowych keratyny skórnej. Dotyczy więc jedynie powierzchni naskórka i nie stanowi skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV.

Pamiętaj

Skóra po zastosowaniu samoopalacza bez dodatkowego filtra nie jest skutecznie chroniona przed słońcem.

Nasza skóra w pewnym stopniu potrafi bronić się przed negatywnym oddziaływaniem słońca. Nie jest to jednak ochrona wystarczająca, zwłaszcza w przypadku osób z niższym fototypem. Dlatego należy regularnie stosować odpowiednią fotoprotekcję.

KREM Z SPF

Pamiętaj o ochronie skóry przed słońcem

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.