Cera wrażliwa – pielęgnacja krok po kroku

2020-05-05 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Cera wrażliwa – pielęgnacja krok po kroku

2020-05-05 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Kto ma cerę wrażliwą ten wie, że jej pielęgnacja nie jest łatwa. Zaczerwienienie, suchość i świąd skóry to jej najczęstsze objawy. Niekiedy mogą one wystąpić bez wyraźnej przyczyny. Z pozoru dobrze dobrany kosmetyk okazuje się drażniący. Jak więc zadbać o cerę wrażliwą? Odpowiednio wzmacniając jej barierę ochronną.

Pierwsza linia obrony cery wrażliwej

Cera wrażliwa może negatywnie reagować na wiele czynników: niskie i wysokie temperatury, zanieczyszczenia środowiska, detergenty, środki zapachowe itp. Nie jesteśmy oczywiście w stanie ich wszystkich wyeliminować z naszego życia. Możemy jednak ograniczyć ich wpływ na skórę. Jak to zrobić? Przede wszystkim wzmacniając główną barierę ochronną naskórka – warstwę rogową.

Jak mur z cegieł

Warstwa rogowa posiada specyficzna budowę z naprzemiennie poukładanymi korneocytami i tzw. cementem międzykomórkowym. Korneocyty to obumarłe komórki pozbawione jądra, które w naturalnym cyklu odnowy naskórka ulegają nieustającemu złuszczaniu. Pomiędzy nimi występuje macierz złożona głównie z lipidów np. steroli, ceramidów oraz składników NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Taka budowa warstwy rogowej sprawia, że jest ona podwójną barierą: przed nadmierną utratą wody ze skóry oraz przed oddziaływaniem na nią niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zaburzenie obu tych funkcji może nasilać problemy cery wrażliwej.

Anti Irritate ratunek dla cery wrażliwej

Uzupełnianie niedoborów

Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne dla cery wrażliwej warto sięgnąć po takie, które zawierają składniki uszczelniające cement międzykomórkowy warstwy rogowej naskórka. Do takich substancji należą np. fitoceramidy. Są to kompleksy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 oraz prekursory ceramidów naturalnie występujących w naskórku. Poprzez wbudowywanie się w strukturę cementu międzykomórkowego substancje te znacznie zwiększają stopień nawilżenia skóry, a także ograniczają jej skłonność do podrażnień. 

Co to są emolienty?

Skórę wrażliwą można chronić również stosując kosmetyki ze składnikami tworzącymi na jej powierzchni pewien rodzaj okluzji. Warstwa ta pełni rolę dodatkowej bariery przed światem zewnętrznym. Jest to o tyle istotne, że w przypadku cery wrażliwej struktura warstwy rogowej jest często zaburzona. Wśród substancji okluzyjnych wyróżnia się m.in. emolienty. Są to składniki natłuszczające i regenerujące naskórek, które są stosowane nie tylko w pielęgnacji cery wrażliwej i suchej, ale także dla skóry niemowląt i w celach łagodzenia przebiegu niektórych chorób skóry np. AZS, łuszczyca, egzema.

Ukojenie cery wrażliwej

Niekiedy w pielęgnacji cery wrażliwej nie wystarczy zadbać o jej prawidłowy poziom nawilżenia i wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej. Konieczne jest również łagodzenie podrażnień, świądu, zaczerwienienia i pieczenia skóry. Działanie to wspomagają substancje kojące jak np. d-pantenol, owies koloidalny, witamina e.

Cera wrażliwa potrzebuje odpowiednio dobranej, przemyślanej pielęgnacji. Żaden z wybranych kosmetyków nie może być przypadkowy. Taką pełną pielęgnację począwszy od demakijażu, przez tonizację, krem na dzień i na noc zapewnia linia kosmetyków Anti Irritate. Niezastąpiona dla cery wrażliwej.

anti irritate

Kompleksowa pielęgnacja dla cery wrażliwej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.