Cera odwodniona – przyczyny, objawy, pielęgnacja

2020-06-23 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Cera odwodniona – przyczyny, objawy, pielęgnacja

2020-06-23 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Cera odwodniona i cera sucha – niekiedy te określenia używane są wymiennie, a tymczasem znaczą zupełnie coś innego. Ważne, aby je rozróżniać, gdyż pielęgnacja obu tych typów cer będzie odmienna.

Odwodniona czy sucha?

Odwodnienie cery to stan przejściowy, do którego może prowadzić wiele czynników. Problem ten może dotknąć każdego typu skóry, również mieszanej i tłustej. Optymistyczne jest to, że przy prawidłowej pielęgnacji możemy skutecznie mu przeciwdziałać. Suchość skóry natomiast to jej cecha charakterystyczna, związana często z uwarunkowaniami genetycznymi i niedoborem pewnych elementów strukturalnych. Pielęgnacja tego typu cery jest znacznie trudniejsza i dla uzyskania trwałych efektów potrzeba więcej czasu.

Objawy cery odwodnionej

Największy problem cery odwodnionej to zaburzenie naturalnie zachodzących w niej procesów: migracji wody, proliferacji komórek, produkcji białek czy wydzielania sebum. W efekcie skóra nie tylko nie spełnia swojej roli, ale również zmienia się jej wygląd. Taka skóra często traci swoją elastyczność, zaczynają się pojawiać na niej drobne zmarszczki (również u młodych osób), staje się szara, ziemista i wygląda na zmęczoną. Zaburzenie proliferacji komórek i cyklu komórkowego sprzyja zaleganiu na jej powierzchni obumarłych korneocytów, co skutkuje jej szorstkością i brakiem naturalnego blasku.

Ogromnym problemem cery odwodnionej jest nadmierne wydzielanie sebum, co w połączeniu z nieprawidłowym złuszczaniem warstwy rogowej naskórka może skutkować powstawaniem zaskórników i wykwitów trądzikowych. Często w takiej sytuacji staramy się zmniejszyć wydzielanie łoju matowiąc cerę, a to niestety nasila problem jej odwodnienia. W efekcie skóra przetłuszcza się jeszcze bardziej, pojawia się więcej niedoskonałości a my czujemy, że cera jest nieprzyjemnie napięta i ściągnięta.

Odwodnienie cery sprzyja także osłabieniu jej funkcji barierowych. Taka skóra staje się bardziej podatna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i powstawanie podrażnień. Dlatego o prawidłowe nawilżenie cery powinny zadbać szczególnie osoby ze skórą wrażliwą.

Cera odwodniona – przyczyny

Odwodnienie cery może przydarzyć się każdemu. Co więcej, pewnie większość z nas, nie raz się z nim borykała. Do stanu tego mogą prowadzić zarówno czynniki środowiskowe, niektóre choroby ogólnoustrojowe, przyjmowane leki jak i nieodpowiednia pielęgnacja.

Najczęściej wśród czynników sprzyjających odwodnieniu cery wyróżniamy:

  • niską wilgotność powietrza (klimatyzacja),
  • promieniowanie UV,
  • wysokie i niskie temperatury,
  • tryb życia (zmęczenie, stres, praca przed monitorem komputera),
  • uboga w tłuszcze dieta i niektóre używki (palenie tytoniu, spożywanie dużej ilości kawy i herbaty),
  • niektóre choroby (łuszczyca, AZS, choroby tarczycy, cukrzyca).

Kosmetyki dla cery odwodnionej

Aby wybrać odpowiednie kosmetyki dla cery odwodnionej trzeba uświadomić sobie jaka jest rzeczywiście rola takiego preparatu. Czy produkt ma dostarczyć wodę do skóry? Gdyby tak było to większość kosmetyków, których bazą jest H2O byłaby odpowiednia dla cery odwodnionej. Jednak mechanizm działania kosmetyków nawilżających jest inny. A ich rola sprowadza się głównie do hamowania naskórkowej utraty wilgoci i dostarczenia składników sieciujących wodę. Wśród substancji niezwykle pożądanych w kosmetykach nawilżających wyróżnia się humektanty: kwas hialuronowy, glicerynę, ektoinę, mocznik oraz tworzące na powierzchni skóry warstwę utrudniającą TEWL: masło shea, olej kokosowy, olej migdałowy, estry cholesterolu. Część z tych składników znajdziecie w linii kosmetyków nawilżających anti dry.

Anti dry to kosmetyki idealne dla cery odwodnionej

Przyczyną wielu problemów skóry jest jej odwodnienie. Nie zawsze jednak mamy świadomość tego, że na problemy z przetłuszczaniem się cery, niedoskonałościami, skłonnością do podrażnień, przedwczesnymi objawami starzenia czy zmęczonym wyglądem skóry może pomóc jej odpowiednie nawilżenie. Warto o nim pamiętać przez cały rok.

Nawilżanie to podstawa

Wybierz krem nawilżający idealny dla swojej skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.