Ukojenie przesuszonej i podrażnionej skóry

2021-08-10 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Ukojenie przesuszonej i podrażnionej skóry

2021-08-10 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Lato to czas, który większości z nas kojarzy się z urlopem, wypoczynkiem i błogim leniuchowaniem. Dla naszej skóry jest to jednak okres wzmożonej pracy i dużych wyzwań. Każdego dnia mierzy się ona bowiem z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, jak: promieniowanie UV, wysokie temperatury, suche, gorące powietrze. W efekcie skóra może stać się podrażniona i sucha. Warto zatem w tym okresie szczególnie o nią zadbać i pomóc jej w zachowaniu równowagi.

Sucha i podrażniona skóra

Suchość i podrażnienie to najczęstsze problemy, które pojawiają się na skórze w okresie lata. Szczególnie jeśli była ona nadmiernie eksponowana na promieniowanie słoneczne. Stan ten może dotknąć każdego z nas, niezależnie od tego jaki mamy rodzaj cery. Jak temu przeciwdziałać?

Odbudowa bariery ochronnej naskórka

Najważniejszą barierą chroniącą naszą skórę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych jest warstwa rogowa naskórka. Jej skuteczne działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej budowie, trochę przypominającej mur z cegieł. Cegły to komórki zwane korneocytami, spoiwo między nimi to tzw. cement międzykomórkowy. Naprzemiennie ułożone warstwy komórek i cementu z jednej strony utrudniają przenikanie w głąb skóry szkodliwych czynników zewnętrznych (drobnoustroje, zanieczyszczenia) z drugiej strony zapobiegają nadmiernemu przemieszczaniu się wody w kierunku przeciwnym. Chronią więc przed przesuszeniem i podrażnieniem skóry.

Głównym składnikiem budulcowym cementu międzykomórkowego zapewniającym spoistość warstwy rogowej naskórka są ceramidy. To skomplikowana grupa lipidów, których analogi wykorzystuje się również w kosmetykach np. fitoceramidy. Składniki te intensywnie odbudowują uszkodzoną barierę naskórkową i zwiększają jej funkcje ochronne. Dlatego przesuszona i podrażniona skóra bardzo ich potrzebuje.   

Odbudowa mikrobiomu

Poza barierą fizyczna, którą stanowi warstwa rogowa, nasza skóra jest chroniona również przez tzw. mikrobiom. Co to takiego? To niewidzialny dla nas gołym okiem mikroświat, który stanowią przyjazne nam bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. Przesuszona i podrażniona skóra jest często skutkiem zaburzenia równowagi w obrębie tej mikrobiologicznej bariery. A lato to okres, który szczególnie nie sprzyja zachowaniu prawidłowego mikrobiomu. Jak temu zaradzić? Warto w tym czasie regularnie sięgać po kosmetyki przywracające skórze odpowiednie pH, a także zawierające kompleks pre- i probiotyków. Dzięki nim wspomagamy wzrost korzystnych drobnoustrojów, jednocześnie hamując namnażanie szkodliwych mikroorganizmów, które często przyczyniają się do powstawania na skórze podrażnień.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Przesuszona i podrażniona skóra w okresie lata jest również często następstwem oddziaływania na nią promieniowania słonecznego. Dlatego w letniej pielęgnacji nie może zabraknąć kremu z SPF. Dla cer wrażliwych i delikatnych szczególnie sprawdzą się preparaty zawierające filtry fizyczne np. tlenek cynku, który dodatkowo wykazuje właściwości kojące i zmniejszające zaczerwienienia skóry.

Przesuszona i podrażniona skóra w okresie lata może zdarzyć się każdemu z nas. Jednak jeśli odpowiednio o nią zadbamy i już wcześniej profilaktycznie wprowadzimy do pielęgnacji kosmetyki wzmacniające mikrobiom i ochronną barierę naskórkową, to nasza skóra z pewnością lepiej poradzi sobie z niesprzyjającymi w tym czasie czynnikami zewnętrznymi.

anti irritate

S. O. S. dla podrażnionej i przesuszonej w okresie
lata skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.