Pantenol – maleńka cząsteczka o wielkiej mocy

2023-06-06 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Pantenol – maleńka cząsteczka o wielkiej mocy

2023-06-06 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Pantenol to substancja, która najczęściej kojarzy się z łagodzącymi preparatami stosowanymi na skórę po oparzeniu termicznym lub nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Chyba każdy z nas zna i miał kiedyś okazję stosować kojącą piankę z tym składnikiem. Pantenol to jednak surowiec o dużo szerszym pozytywnym oddziaływaniu na skórę, który sprawdzi się także doskonale w pielęgnacji włosów i paznokci.

Pantenol, kwas pantotenowy, witamina B5 – czy to to samo?

Niekiedy określenia: pantenol, witamina B5, kwas pantotenowy bywają stosowane wymiennie. Nie są to jednak te same związki. Najszerszym pojęciem jest witamina B5. W jej skład wchodzi kilka substancji:

 • kwas pantotenowy,
 • panteina,
 • pantenol,
 • koenzym A (CoA),
 • białkowy nośnik grup acylowych.

D-pantenol, czyli prawoskrętna, najbardziej aktywna forma pantenolu jest nazywany także prowitaminą B5. Ze względu na swoją stabilność, to właśnie ta postać jest najczęściej stosowana w kosmetykach. Po aplikacji na skórę, D-pantenol ulega przekształceniu w kwas pantotenowy, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Jego niedobór może objawiać się: szorstkością i suchością skóry, nadmiernym rogowaceniem naskórka, występowaniem przebarwień, kruchością i łamliwością włosów oraz paznokci.

Działanie pantenolu na skórę

Dzięki odpowiedniej budowie cząsteczka D-pantenolu może z łatwością docierać do partii skóry, które dla wielu innych substancji są całkowicie nieosiągalne. Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do włókna włosa i paznokci.

Poza działaniem łagodzącym oparzenia, D-pantenol jest także silnym nawilżaczem, porównywanym niekiedy w swoich właściwościach do NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). D-pantenol skutecznie wiąże wodę w naskórku i hamuje jej nadmierną transepidermalną utratę. Jednocześnie w przeciwieństwie do substancji lipifilowych, nie tworzy na powierzchni skóry wyczuwalnej, okluzyjnej warstwy. Jest więc idealnym składnikiem, tak poszukiwanych latem, lekkich kremów nawilżających.

D-pantenol wpływa również na proces gojenia ran i uszkodzeń skóry. Reguluje ekspresję genów kodujących m.in. IL-6 i IL-8 wytwarzanych w przebiegu stanu zapalnego, pobudza proliferację fibroblastów i syntezę kolagenu, hamuje powstawanie wolnych rodników, przyspiesza nabłonkowanie.  

Udowodniono także korzystny wpływ D-pantenolu na kondycje cery skłonnej do powstawania zmian trądzikowych.

Wpływ D-pantenolu na włosy

D-pantenol to składnik, którego warto szukać także w kosmetykach do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Jego działanie w tym zakresie jest wielokierunkowe:

 • łatwo wnika w głąb włosów i pomaga utrzymać ich odpowiednie nawilżenie,
 • zmniejsza kruchość i łamliwość włosa, redukuje rozdwajanie się końcówek,
 • optycznie pogrubia włosy i chroni je przed uszkodzeniami,
 • przedłuża utrzymanie zabarwienia włosów, opóźnia proces siwienia,
 • zmniejsza plątanie się włosów i ułatwia ich rozczesywanie,
 • wpływa na szybszy wzrost włosów.

W okresie lata, kiedy na skórę i włosy oddziałuje wiele czynników zewnętrznych, które mogą skutkować powstawaniem podrażnień i przesuszenia, warto włączyć do pielęgnacji kosmetyki z D-pantenolem. Czy macie je już w swojej kosmetyczce?

D-PANTENOL

Twoja skóra pokocha ten składnik aktywny

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.