Olejek z drzewa herbacianego i jego przeciwtrądzikowe właściwości

2024-01-23 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Olejek z drzewa herbacianego i jego przeciwtrądzikowe właściwości

2024-01-23 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych przypadłości skóry w okresie dojrzewania. Problem ten coraz częściej pojawia się jednak także u osób dorosłych. Sprzyja mu szybkie tempo życia, stres, nadmiernie przetworzona żywność. W konsekwencji zmiany trądzikowe dotyczą dużej części populacji. To sprawia, że nieustannie trwają prace nad składnikami aktywnymi, które można zastosować w terapii lub pielęgnacji przeciwtrądzikowej. Jedną z takich substancji o udowodnionych licznymi badaniami właściwościach przeciwtrądzikowych jest olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego – pochodzenie

Olejek z drzewa herbacianego wytwarzany jest liści i gałązek drzewa Melaleuca alternifolia. Nazwa drzewa pochodzi od dwóch greckich słów: „melas” – czarny i „leucos” – biały co prawdopodobnie wynika z jego wyglądu, czyli ciemnego pnia drzewa i jasnych gałęzi. Poprzez destylację parą wodną drzewa herbacianego powstaje płyn o intensywnym ziołowo-żywicznym zapachu bogaty w liczne substancje czynne. Głównym związkiem aktywnym olejku z drzewa herbacianego jest 4-terpineol, który odpowiada za większość jego przeciwtrądzikowych właściwości.

Jak działa na trądzik?

Trądzik jest schorzeniem o złożonej etiopatogenezie. Duże znaczenie odgrywa nadmierne wydzielanie zbyt lepkiego łoju, zaburzenie procesu rogowacenia, namnażanie bakterii beztlenowych i zachwianie równowagi mikrobiomu, rozkład sebum do działających drażniąco wolnych kwasów tłuszczowych i powstawanie stanu zapalnego. Olejek z drzewa herbacianego wielokierunkowo hamuje powstawanie niedoskonałości. Wpływa na zmniejszenie produkcji sebum, redukcję ilości powstających zaskórników, ogranicza stan zapalny. Jednak jego najważniejsze właściwości dotyczą działania bakteriobójczego. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego olejku z drzewa herbacianego nie jest do końca poznany. Uważa się jednak, że dotyczy uszkodzenia błony komórki bakteryjnej, co umożliwia wnikanie do jej wnętrza.

Ciekawostka

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego. Co ciekawe jest skuteczny w walce z wieloma szczepami bakteryjnymi opornymi na antybiotyki (np. gronkowcem złocistym Staphylococcus aureus). Badania wykazały także aktywność przeciwwirusową i przeciwgrzybiczą olejku z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego w linii Medical Expert anti acne

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z głównych składników aktywnych linii Medical Expert anti acne. Jego przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe właściwości połączyliśmy z działaniem kwasu salicylowego, który dodatkowo wspomaga oczyszczenie ujść gruczołów łojowych i normalizuje proces rogowacenia. Preparaty linii Medical Expert anti acne sprawdzą się w pielęgnacji cery skłonnej do przetłuszczania, powstawania zaskórników, zmian grudkowo-krostkowych, a także pomogą w redukcji zmian potrądzikowych.

Na problemy skóry głowy

Olejek z drzewa herbacianego to nie tylko wsparcie w terapii i pielęgnacji cery skłonnej do trądziku. To również składnik, który doskonale sprawdzi się przy problemach skóry głowy. Zastosowany w kosmetykach trychologicznych ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, przetłuszczanie się włosów. Pomaga także redukować problem łupieżu, do którego powstawania przyczyniają się grzyby drożdżopodobne z rodziny Malassezia. Więcej o metodach walki z łupieżem możecie przeczytać w tym artykule.

ANTI ACNE

Specjalistyczna pielęgnacja cery trądzikowej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.