Krem z filtrem – czy potrzebny tylko latem?

2020-04-21 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Krem z filtrem – czy potrzebny tylko latem?

2020-04-21 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Kiedy nadchodzi lato, słońce coraz intensywniej grzeje i oddziałuje na skórę, większość z nas chętnie sięga po krem z filtrem. Stosowanie tego typu kosmetyku wydaje się jeszcze bardzie oczywiste podczas urlopu, kiedy wybieramy się na plażę lub będziemy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Ale co z ochroną skóry kiedy słońca brak? Czy wtedy krem z filtrem jest zbyteczny?

Szaro, buro za oknem

Są dni kiedy słońca jest mało lub nie widzimy go wcale. Po co wtedy stosować krem z filtrem? Czy jest się przed czym bronić? Badania wyraźnie wskazują, że tak. To, że nie widzimy słońca wcale nie znaczy, że promieniowanie UV do nas nie dociera. A chodzi konkretnie o UVA, które wnika głęboko w skórę i prowadzi do jej uszkodzenia. Promieniowanie UVA przenika przez chmury i przez szyby. Jesteśmy zatem na nie narażeni również w pochmurne dni oraz przebywając w zamkniętych pomieszczeniach.

Szkodliwe sztuczne oświetlenie

Nasza skóra jest narażona codziennie nie tylko na szkodliwe promieniowanie UV, ale także VIS (światło widzialne) i IR (promieniowanie podczerwone). Dotyczy to wszystkich nas, bo z czynnikami tymi spotykamy się każdego dnia, przebywając w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, korzystając z komputera, telefonu czy telewizora. Promieniowanie to chociaż jest dla nas praktycznie nieodczuwalne, to jednak naszej skórze przynosi wiele szkody.

Jak reaguje skóra na promieniowanie?

Pod wpływem promieniowania w naszej skórze zachodzi wiele niekorzystnych procesów. Powstają tzw. wolne rodniki, które uszkadzają struktury skóry, nadmiernie aktywne stają się metaloproteinazy, enzymy, które tną włókna kolagenowe, dochodzi do nieprawidłowego przebiegu melanogenezy i zaburzeń produkcji melaniny, pogrubieniu ulega warstwa rogowa naskórka. Efekt? Skóra staje się sucha, szorstka, szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, traci swoją jędrność i napięcie, mogą powstawać na niej trudne do usunięcia przebarwienia. Panaceum na te wszystkie problemy jest regularnie stosowany krem z filtrem.

Krem z filtrem – jaki wybrać?

Wybierając krem z filtrem warto zwrócić uwagę na to, by chronił on skórę szerokopasmowo. Nie tylko przed promieniowaniem UVB, które przyczynia się do powstawania oparzeń słonecznych ale również przed UVA, VIS i IR, których działania praktycznie nie czujemy, ale które intensywnie nasilają procesy starzenia. Krem z filtrem mimo zapewnienia skórze wysokiej ochrony powinien być również lekki i przyjemny w aplikacji, powinien idealnie sprawdzać się do stosowania na dzień, również pod makijaż. 

Krem z filtrem SPF50, który chroni skórę przed promieniowaniem UVA, UVB, VIS i IR.

Nie tylko słońce szkodzi naszej skórze. O kremie z filtrem warto pamiętać przez cały rok. A wtedy nasza skóra z pewnością odwdzięczy się nam pięknym wyglądem.

KREM Z SPF

Wybierz idealny krem z filtrem   dla siebie

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.

Pielęgnacja włosów w gabinecie kosmetycznym

Pielęgnacja włosów w gabinecie kosmetycznym

Większość z nas kojarzy gabinet kosmetyczny przede wszystkim z dbałością o skórę twarzy i ciała. Okazuje się jednak, że w miejscu tym możemy zadbać również o włosy. Trychologia to nowa dziedzina, która wkroczyła do gabinetów kosmetycznych. Dzięki niej pielęgnacja...