Krem na noc – czas na regenerację skóry

2024-07-11 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Krem na noc – czas na regenerację skóry

2024-07-11 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Noc to czas odpoczynku, nabierania sił, oczyszczenia ze stresu i negatywnych emocji, ale także moment na regenerację, odnowę i naprawę powstałych w ciągu dnia uszkodzeń komórkowych. Wtedy, kiedy śpiąc z pozoru nic nie robimy nasz organizm pracuje na pełnych obronach i dotyczy to także skóry. Dobrze zatem, aby pielęgnacja wieczorna uwzględniała te zjawiska. Wybierając odpowiedni krem na noc możemy wspomóc procesy regeneracyjne zachodzące w skórze w czasie odpoczynku.

Upiększający sen

Jednym z dobroczynnych skutków snu jest obniżenie w organizmie poziomu kortyzolu, zwanego potocznie hormonem stresu. Jego zwiększona ilość oddziałuje negatywnie na wiele zachodzących w skórze procesów. Kortyzol wpływa na degradację włókien kolagenu i elastyny, przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego, zwiększa produkcję sebum i osłabia mechanizmy regeneracyjne. Podczas snu rozluźniają się także mięśnie, co przeciwdziała pogłębianiu się zmarszczek mimicznych. Komórki są lepiej dotlenione i odżywione, cera nabiera promiennego wyglądu.

Jak zadbać o dobry sen?

Dla zapewnienia skórze odpowiednich warunków do regeneracji ważna jest nie tylko ilość przespanych godzin (optymalnie ok. 7-9h), ale i jakość snu. Warto o nią zadbać przygotowując odpowiednio sypialnię np. poprzez wieczorne przewietrzenie pomieszczenia, utrzymanie odpowiedniej temperatury (ok. 17-19°C, u dzieci i osób starszych do 20°C), zaciemnienie okien. Dobremu wypoczynkowi nie sprzyja również obfita kolacja i nocne podjadanie. Pokarmy spożywane wieczorem powinny być wartościowe pod względem dostarczanych składników, ale jednocześnie łatwe do strawienia. Ostatni posiłek nie powinien być przyjmowany później niż 2-3 godziny przed snem. W ostatnim czasie przyczyną zaburzeń snu u wielu osób bywa także światło niebieskie emitowane przez ekrany smartfonów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Ogranicza ono uwalnianie melatoniny zwanej potocznie hormonem snu, która reguluje rytm dnia i nocy. Bezpośrednio przed snem niewskazane jest korzystanie z urządzeń tego typu. Można natomiast posłuchać relaksującej muzyki, uspokajających dźwięków lub sięgnąć po audiobook. 

Jaki krem na noc wybrać?

Aby wspomóc skórę przed snem i zwiększyć jej potencjał regeneracyjny wieczorem dobrze nałożyć odpowiedni krem na noc. Konsystencja takiego preparatu wcale nie musi być „ciężka”. Ważne, aby dostarczała składników wzmacniających funkcje barierowe skóry, pobudzających produkcję kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, łagodzących podrażnienia, ułatwiających odnowę komórkową, pomagających utrzymać odpowiednie nawilżenie. W składzie kosmetyków stosowanych na noc warto szukać peptydów, czynników wzrostu komórkowego, witaminy C, ceramidów, trehalozy czy ektoiny. W wieczornej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym idealnie sprawdzą się również retinoidy i kwasy. Więcej o stosowaniu retinoidów możecie przeczytać w tym artykule.

Mówi się, że sen to najlepszy kosmetyk i jest w tym dużo prawdy. Jeśli zadbamy o odpowiednią długość i jakość snu, a dodatkowo wspomożemy skórę sięgając po regeneracyjny krem na noc, to możemy mieć pewność, że odwdzięczy się nam ona promiennym wyglądem po przebudzeniu.

KREM NA NOC

Dla intensywnej odnowy i regeneracji skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.