Jak wybrać i stosować krem z filtrem?

2021-07-22 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak wybrać i stosować krem z filtrem?

2021-07-22 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Krem z filtrem to kosmetyk, o którym mówi się najwięcej w okresie lata. Słyszymy o tym, że chroni naszą skórę przed przyspieszonym starzeniem, powstawaniem przebarwień czy nowotworami. Wtedy też najczęściej stajemy przed wyborem odpowiedniego preparatu o takim działaniu. Na co zwracamy wówczas szczególnie uwagę? Najczęściej na to jakie SPF ma kosmetyk i czy jest to 50. A to tak naprawdę tylko jeden z parametrów decydujących o skuteczności preparatu i o tym czy nasza skóra go „polubi”. Jak zatem świadomie wybierać krem z filtrem i jak go prawidłowo stosować? Warto zwrócić uwagę na kilka jego cech charakterystycznych.

Nie tylko SPF

Warto pamiętać, że ze słońcem do naszej skóry dociera promieniowanie UVA, UVB, IR i VIS. Przy czym za najbardziej niebezpieczne uważa się promieniowanie ultrafioletowe. W uproszczeniu można powiedzieć, że UVB przyczynia się do występowania na skórze poparzeń, a UVA jej przyspieszonego starzenia. Zatem, aby efektywnie chronić skórę, potrzebny jest krem z filtrem, który przeciwdziała obu typom promieniowania. A tymczasem umieszczony na opakowaniu kosmetyku symbol SPF informuje nas jedynie w jakim zakresie preparat chroni przed UVB. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że krem wykazuje również działanie przeciw UVA to powinniśmy szukać na opakowaniu wyraźnej deklaracji na ten temat. Może to być np. symbol UVA w kółeczku, PA z plusami lub określenie „broad spectrum”.

Filtry fizyczne czy chemiczne w kremie z filtrem?

W kosmetykach stosowane są dwa rodzaje filtrów: fizyczne zwane inaczej mineralnymi i chemiczne. Które z nich są lepsze? Ciężko to jednoznacznie określić. Z pewnością każde z nich mają swoje plusy. Filtry fizyczne działają jak lustro. To znaczy, że pozostając na powierzchni skóry odbijają promieniowanie UV. Dzięki temu są doskonale tolerowane przez skórę i sprawdzają się w pielęgnacji najbardziej wrażliwych cer, w tym skóry dzieci. Filtry chemiczne natomiast pozwalają na opracowanie kosmetyków ochronnych o lekkich konsystencjach. Z tego powodu są dużo lepszym rozwiązaniem dla cer tłustych czy problematycznych. Wybierając krem z filtrem warto więc zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego filtra i dobrać preparat do aktualnych potrzeb naszej skóry.

Jak prawidłowo stosować krem z filtrem?

Ile należy nałożyć kremu z filtrem w celu uzyskania prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przyjrzeć się bliżej metodom określania współczynnika SPF.

Oznaczanie SPF

Zanim kosmetyk promieniochronny trafi do sprzedaży najpierw przechodzi testy, które mają potwierdzić jego skuteczność. W tym celu na skórę (najczęściej na plecach) aplikuje się 2mg preparatu na każdy cm2 skóry. Następnie miejsce to naświetla się promieniowaniem o określonym zakresie fal i porównuje z obszarem naświetlanym, a nie zabezpieczonym żadnym preparatem. Na tej podstawie określa się wysokość współczynnika SPF.

Tak więc jeżeli chcemy, aby kosmetyk zapewniał nam taką ochronę jaka wskazana jest na jego opakowaniu, to powinniśmy aplikować na skórę tyle preparatu, ile wykorzystywane jest w badaniach, czyli wspomniane wcześniej 2mg na każdy cm2 skóry. Ale jak to określić w praktyce? Ciężko by było przecież za każdym razem ważyć krem z filtrem przed jego nałożeniem. Z pomocą przychodzi tu technika dwóch palców, która choć nie jest idealna będzie dla nas dużym ułatwieniem. Zgodnie z tą zasadą na twarz, uszy i szyję powinniśmy nałożyć tyle preparatu ile zmieści się na dwóch palcach: wskazującym i środkowym. Jak widzicie to zdecydowanie więcej niż ilość „zwykłego kremu”, która zazwyczaj aplikujemy.

Reaplikacja kremu z filtrem

O czy jeszcze warto pamiętać? O reaplikacji kremu, zwłaszcza jeśli skóra jest mocno eksponowana na działanie słońca np. na plaży. Często słyszymy, że krem z filtrem pozwala nam na wielokrotnie dłuższą ekspozycję na słońce, niż gdybyśmy go nie stosowali. Ale czy może zapewnić ochronę przez cały dzień? Przyjmując w przybliżeniu, że rumień na skórze nie chronionej pojawia się zwykle po ok. 15 minutowej ekspozycji, można policzyć ile dłużej możemy przebywać na słońcu stosując filtr SPF50.

15 min. x 50 = 750 min. czyli ok. 12h

Ale czy rzeczywiście tak jest, że raz aplikując krem z filtrem SPF50 jesteśmy wystarczająco chronieni przed słońcem przez cały dzień? Niestety nie! Wysokość wskaźnika SPF informuje nas przede wszystkim o tym, ile razy większa dawka promieniowania wywoła rumień na skórze w stosunku do tej, która działała na skórę nie chronioną. Nie można jej odczytywać jako czas „bezpiecznego” przebywania na słońcu. Warto pamiętać, że reaplikacja kremu w ciągu dnia jest niezbędna i powinno się ją wykonywać co 2-3 godziny. Zwłaszcza jeśli skóra jest narażona na intensywne oddziaływanie słońca.

Krem z filtrem to niezbędny kosmetyk letniej (i nie tylko 🙂 ) pielęgnacji. Decydując się na wybór odpowiedniego preparatu warto zwrócić uwagę nie tylko na podany na opakowaniu wskaźnik SPF, ale również to, czy preparat ten „polubi się” z naszą skórą. A jego skuteczność? To w dużej mierze zależy już od nas i tego jak będziemy kosmetyk ten stosować.

KREM Z FILTREM

Wybierz krem z SPF dostosowany do potrzeb Twojej skóry

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.