Jak bezpiecznie stosować retinol?

2020-11-19 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Jak bezpiecznie stosować retinol?

2020-11-19 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Retinol to jeden z najskuteczniejszych składników kosmetycznych. Wiele osób jednak obawia się wprowadzenia go do pielęgnacji, gdyż nieprawidłowo stosowany może podrażniać i przesuszać skórę. Jak zatem używać kosmetyków z retinolem w bezpieczny sposób?

Retinol – dla kogo?

Retinol działa wielokierunkowo i odpowiednio stosowany może znacznie poprawić kondycję niejednej skóry.

Szczególnie jest polecany dla:

  • cery dojrzałej – gdyż pobudzając produkcję kolagenu wpływa na wzrost gęstości skóry i wygładzenie zmarszczek,
  • cery problematycznej – ponieważ reguluje wydzielanie sebum, a przez to zmniejsza skłonność do powstawania zaskórników i wykwitów trądzikowych,
  • skóry z przebarwieniami – ze względu na swoje właściwości złuszczające.

Pamiętaj o kilku zasadach

Mimo swoich wspaniałych właściwości retinol nie jest dla każdego. Muszą z niego zrezygnować kobiety w okresie ciąży, a także osoby ze skórą szczególnie wrażliwą i skłonną do podrażnień. Najlepiej również kurację retinolem przeprowadzić w okresie niskiego nasłonecznienia czyli jesienią lub zimą (jeśli temperatury nie są zbyt niskie). Dla osób, które nie powinny stosować retinolu jest jednak alternatywa. To roślinny odpowiednik retinolu, czyli bakuchiol.

Przyzwyczaj skórę do retinolu

Przed pierwszym zastosowaniem retinolu należy skórę nieco przygotować na jego działanie. Po pierwsze wybierając kosmetyki warto postawić na te z nieco niższym stężeniem tego składnika np. Kremową kurację, która dodatkowo dzięki estrom cholesterolu zmniejszy ryzyko powstawania podrażnień. Po drugie należy rozpocząć od stosowania kosmetyków z retinolem tylko 2-3 razy w tygodniu. Taka częstotliwość pozwoli skórze „przyzwyczaić się” do tego składnika i zapobiegnie powstawaniu jej przesuszenia. Później można będzie stosować retinol częściej.

Nie zapominaj o nawilżaniu

Kosmetyki z retinolem są przeznaczone do stosowania wyłącznie na noc. Na dzień natomiast warto wybrać preparaty o silnych właściwościach nawilżających i łagodzących. Ich zadaniem jest zmniejszenie negatywnych skutków stosowania retinolu, a przez to poprawa skuteczności jego działania.

Jeśli retinol będzie odpowiednio stosowany z pewności przyniesie skórze wiele korzyści. Warto więc pamiętać o tych kilku zasadach, które pozwolą nam używać go w sposób bezpieczny.

anti aging

Retinol i witamina C – skuteczna broń w walce ze zmarszczkami

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.