Cera wrażliwa i kwasy. Czy to dobre połączenie?

2020-02-27 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Cera wrażliwa i kwasy. Czy to dobre połączenie?

2020-02-27 | Ilona Kiraga, Pielęgnacja i kosmetyki

Cera wrażliwa kojarzy nam się zwykle z nieprzewidywalnością i częstymi problemami. To dlatego jej posiadacze najczęściej boją się zmian w pielęgnacji. Nie lubią również testów nowych kosmetyków i stosowania preparatów z intensywnie działającymi składnikami, do których zalicza się m.in. substancje złuszczające. Są jednak takie kwasy, które mogą wybierać nawet osoby z cerą wrażliwą.

Dlaczego cera jest wrażliwa?

Wrażliwość cery może mieć podłoże zarówno pierwotne jak i wtórne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z osobniczymi cechami skóry np. zaburzenie równowagi hydrolipidowej naskórka, nieprawidłowy skład mikroflory bakteryjnej, patologiczny proces rogowacenia. W drugim przypadku wrażliwość skóry wiąże się głównie z oddziaływaniem czynników zewnętrznych np. kuracje dermatologiczne, niesprzyjające czynniki klimatyczne. Więcej o przyczynach wrażliwości skóry przeczytacie w artykule prof. dr n. med Magdaleny Ciupińskiej. Niezależnie od tego jakie jest podłoże wrażliwości skóry mamy tzw. okresy nasilenia objawów i remisji. Kwasy i inne substancje złuszczające możemy stosować na skórę wyłącznie w tym drugim przypadku.

Jakie formuły będą odpowiednie?

Działanie kosmetyku na skórę zależy nie tylko od zastosowanych składników aktywnych ale także od wielu innych czynników. Należą do nich m.in. rodzaj zastosowanego podłoża, pH i stężenie preparatu, sposób aplikacji a nawet opakowanie kosmetyku. Dwa preparaty o takim samym stężeniu i rodzaju zastosowanego kwasu mogą działać zupełnie odmiennie w zależności od pozostałych parametrów. Decydując się na wprowadzenie do pielęgnacji cery wrażliwej preparatów z kwasami najlepiej wybierać te, które są polecane szczególnie tego typu cerom. Wówczas mamy pewność, że skład całego kosmetyku został tak dobrany aby nie szkodzić skórze wrażliwej.

Które kwasy wybrać?

Nie wszystkie kwasy stosowane w kosmetyce będą odpowiednie do pielęgnacji cery wrażliwej i delikatnej. W tej roli najlepiej sprawdzą się te z nich, które mają dużą cząsteczkę np. kwas migdałowy, kwas laktobionowy, glukonolakton. Dzięki takiej budowie ich penetracja przez warstwę rogową naskórka jest ograniczona co skutkuje zmniejszonym ryzykiem powstawania podrażnień. Wspomniane polihydroksykwasy wpływają również na odpowiednie nawilżenie skóry. Odbudowują jej naturalną barierę ochronną, tak ważną w przypadku cery wrażliwej.

Krem z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami

Nawilżający krem o działaniu złuszczająco – biostymulującym.
Siła kwasów bez podrażnień!

Zamów już dzisiaj!

 

Cera wrażliwa – ostrożnie!

Czy kwasy są naprawdę dobrym wyborem w pielęgnacji cery wrażliwej? Moja odpowiedź brzmi: TAK. Dzięki nim cera na nowo odzyska blask i promienny wygląd, stanie się bardziej elastyczna i lepiej nawilżona. Wybierajcie jednak sprawdzone kosmetyki, dedykowane dla cer wrażliwych i stosujcie je jedynie wtedy, gdy skóra jest w dobrej kondycji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.