Arginina w kosmetykach – działanie i właściwości

2024-03-12 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Arginina w kosmetykach – działanie i właściwości

2024-03-12 | Ilona Kiraga, Surowce i szczypta chemii

Odwodnienie skóry to stan, który może przytrafić się każdemu z nas, a zima i niesprzyjające czynniki atmosferyczne szczególnie do tego predysponują. Na skutek nieodpowiedniego nawilżenia skóra staje się szorstka, ściągnięta, poszarzała, łuszcząca. Szybciej podlega także procesom starzenia. Na odwodnienie skóry warto więc reagować szybko, sięgając po kosmetyki ze składnikami aktywnymi intensywnie i długotrwale nawilżającymi, takimi jak arginina.

Arginina – niezbędna dla organizmu

Arginina to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Jest aminokwasem endogennym, to znaczy, że sami jesteśmy w stanie syntetyzować ją z innych związków chemicznych. Niestety jej poziom wraz z wiekiem spada. Arginina występuje również w pożywieniu. Jej cennym źródłem jest czerwone i białe mięso, nabiał, nasiona, orzechy, owoce morza i ryby.

Arginina pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Bierze udział w biosyntezie takich substancji jak: keratyna czy mocznik. Wpływa na układ krwionośny. Poprawia przepływ krwi w naczyniach, gdyż jest ważnym źródłem endogennego tlenku azotu. Bierze udział w detoksykacji organizmu, wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego. Wpływa na produkcję hormonu wzrostu, dlatego jest bardzo ważna w okresie dojrzewania.

Jak działa na skórę

Arginina to bardzo cenny składnik kosmetyczny o doskonałych właściwościach nawilżających. Substancja ta oddziałuje nie tylko na naskórek, ale również głębsze partie skóry. Pod wpływem enzymu – arginazy na poziomie komórkowym arginina ulega przekształceniu w mocznik, który jest silnym humektantem. To znaczy, że chłonie cząsteczki wody, zatrzymuje je na dłużej i zapobiega ich odparowaniu. Arginina wpływa również na stan ochronnej bariery naskórkowej. Wspiera syntezę substancji takich jak: ceramidy i cholesterol, które są ważnymi składnikami cementu międzykomórkowego. Dzięki temu zmniejsza wrażliwość skóry na wpływ czynników zewnętrznych i zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.

Arginina jest również cennym składnikiem o właściwościach gojąco-regenerujących. Jako jedna z nielicznych substancji stosowanych w kosmetyce wpływa na otwieranie kanałów potasowych i wewnątrzkomórkowy poziom jonów potasu. Dzięki temu pobudzone zostają procesy regeneracji naskórka. Wpływa także na syntezę kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry, ale i przyspieszenie procesu gojenia ran. 

Arginina pobudza wzrost włosów

Arginina wykorzystywana jest również w kosmetykach do skóry głowy i włosów. Wykazuje właściwości kojące, dzięki temu łagodzi podrażnienia powstałe np. po farbowaniu czy stylizacji włosów. Poprzez wpływ na syntezę tlenku azoty zwiększa również miejscowe przekrwienie skóry, które skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem cebulki włosa.

Krem z argininą Pro Care

Krem nawilżający Pro Care to preparat natychmiastowo, długotrwale i intensywnie nawilżający skórę. W kremie właściwości argininy zostały połączone z działaniem innych humektantów: kwasu laktobionowego i mocznika. Dzięki temu już po pierwszej aplikacji preparatu problem szorstkości, ściągnięcia i przesuszenia skóry ulega redukcji. Krem wykazuje także właściwości łagodzące i zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek. Przy regularnym stosowaniu zapobiega procesowi przedwczesnego starzenia.

Arginina to jeden z tych składników kosmetycznych, które bez wątpienia sprawdzą się w pielęgnacji każdego typu cery. Jeśli więc czujesz, że twoja skóra potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia a stosowany dotąd krem przestaje jej wystarczać, sięgnij po kosmetyki w tą substancją.

PRO CARE

Profesjonalna pielęgnacja domowa

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ilona Kiraga

Ilona Kiraga

Kosmetolog, szkoleniowiec, wykładowca, autorka licznych publikacji w prasie branżowej

Z kosmetyką profesjonalną jestem związana od wielu lat. Ukończyłam Kosmetologię na Wydziale Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Świat kosmetyków fascynuje mnie praktycznie od zawsze. Lubię zgłębiać tajniki najnowszych surowców kosmetycznych i ciekawych receptur.

Prywatnie cały czas uczę się, jak skutecznie zarządzać czasem, będąc mamą Milenki, Wiktorii i Maksymiliana. W wolnych chwilach odpoczywam, dbając o aktywność fizyczną.