Różne formy witaminy C w kosmetologii
Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Witamina C jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie jest syntetyzowana w ustroju, dlatego konieczne jest jej dostarczenie z zewnątrz. Głównie występuje w zielonych , żółtych i czerwonych warzywach /owocach. Wykorzystywana jest w kosmetyce ze względu na hamowanie procesów wywołanych egzogennym starzeniem.

Witamina C jest silnym i efektywnym antyoksydantem, działa przeciwwolnorodnikowo. Hamuje syntezę tyrozynazy biorącej udział w powstawaniu melaniny, rozjaśnia przebarwienia. Symuluje syntezę kolagenu I i III i inhibitorów metaloproteinaz, co wpływa na kondycję skóry i zmniejsza jej elastozę. Wzmacniania ściany naczyń krwionośnych. Przez wzrost syntezy ceramidów poprawia nawilżenie skóry. Przyśpiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie. Zmniejsza także rumień skóry po ekspozycji na UV. Jest fotoprotektorem.

W kosmetyce stosowane są różne formy witaminy C. Witamina C, czyli kwas askorbinowy jest nietrwała w roztworach wodnych , nie rozpuszcza się w tłuszczach, jest wrażliwa na działanie UV, temperatury, tlenu i łatwo ulega rozkładowi, tracąc swe cenne właściwości. Jest bardziej stabilna przy pH niższym niż 3,5. Odpowiednia formuła witaminy C zwiększa trwałości efektywność jej działania. Palmitynian ascorbylu jest rozpuszczalny w tłuszczach i alkoholu, co ułatwia przenikanie do głębszych warstw naskórka. W skórze ulega przekształceniu w kwas askorbinowy, wykazując działanie przeciwstarzeniowe. Sól sodowa fosforanu askorbylu , SAP (sodium ascorbyl phosphate) jest rozpuszczalna w wodzie, bardziej stabilna, dobrze penetruje w naskórku. W skórze ulega przekształceniu do kwasu askorbinowego. Skutecznie ogranicza stres oksydacyjny. Działa przeciwstarzeniowo, chroniąc keratynocyty przed uszkodzeniem i powstaniem komórek sunburn cells ( komórki oparzenia słonecznego). Zwiększa syntezę kolagenu I i III, poprawiając kondycję skóry. Zmniejsza wydzielanie i utlenianie łoju w skórze, co redukuje powstawanie zmian trądzikowych, szczególnie w połączeniu z retinoidami. Rozjaśnia przebarwienia. Zazwyczaj zalecane jest stężenie około 15%. Sól magnezowa fosforanu askorbylu, MAP (magnesium ascorbyl phosphate) ma działanie podobne do SAP. Teroizopalmitynian askorbylu jest lipofilowy i dobrze przenika do głębszych warstw naskórka, jest bardziej stabilny, wykazuje działanie przy stężeniu 1-3%. Stosowany jest przeciwstarzeniowo, wygładza zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia.

Stosowanie preparatów z witaminą C wyraźnie poprawia kondycję skóry, wygładza zmarszczki, niweluje przebarwienia. działa łagodząco i przeciwzapalnie.