Bezpieczeństwo zabiegów w gabinecie kosmetycznym

2018-03-30 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Bezpieczeństwo zabiegów w gabinecie kosmetycznym

2018-03-30 | Magdalena Ciupińska, Pielęgnacja i kosmetyki

Co oznacza bezpieczeństwo zabiegów w gabinecie kosmetycznym? Wykwalifikowany personel, uprawnienia i umiejętności, szkolenia, gabinet spełniający określone wymogi, certyfikowany sprzęt, przestrzeganie procedur zabiegowych i zasad BHP, ubezpieczenie, czy zadowolony klient?

Kto może przeprowadzić bezpieczny zabieg kosmetyczny?

Zabiegi kosmetyczne może wykonywać osoba uprawniona, a więc kto? Kosmetyczka pielęgnuje skórę, a lekarz leczy. Kosmetolog to specjalista zajmujący się przywracaniem i poprawianiem urody, diagnostyką skóry, doborem zabiegu do potrzeb skóry. Jeśli jednak czynność kosmetyczna ma charakter leczniczy, to kto ją może wykonać? Kosmetyczka, lekarz, czy pielęgniarka? Kosmetyczka nie powinna wykonywać zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry, choć przekłuwanie płatków usznych do kolczyków, makijaż permanentny, czy mikronakłuwanie są „wpisane” w działalność gabinetów kosmetycznych. Odpowiedzialność leży po stronie osoby wykonującej zabieg, dlatego musi ona ocenić, czy ma odpowiednie kwalifikacje do wykonania określonych czynności kosmetycznych. Czy zatrudnione osoby mają wymagane uprawnienia i umiejętności, czy gabinet jest wyposażony w niezbędny sprzęt i materiały do wykonania zabiegu. Czy są przestrzegane określone standardy postępowania, reguły higieniczne, BHP… Istotne znaczenie ma stosowanie ochrony własnej i klienta przed zakażeniem (sprzęt jednorazowy, rękawiczki ochronne…) – osoba przeprowadzająca musi zadbać o bezpieczeństwo zabiegu kosmetycznego.

Starannie wykonany zabieg kosmetyczny

Co dokładnie oznacza prawidłowe wykonanie zabiegu kosmetycznego dobranego do potrzeb, oczekiwań klientki? Starannie zebrany wywiad z opisem w karcie klienta z oceną stanu skóry i zmian na skórze (oglądanie, dotyk, aparatura), z uwzględnieniem przeciwwskazań do zabiegu. Konieczny jest dobry kontakt z klientem i wyjaśnienie na czym polegał będzie zabieg, jakie będą zastosowane produkty i urządzenia, jak może skóra reagować w trakcie zabiegu i po nim, czy mogą być powikłania i jaki efekt końcowy uzyskamy. Istotne znaczenie, szczególnie w zabiegach bardziej „inwazyjnych” ma uzyskanie zgody na zabieg. Po zabiegu należy przedstawić sposób pielęgnacji domowej, kiedy wskazana kolejna wizyta. Takie ważne informacje jak: przeciwwskazania do zabiegu, zgoda na zabieg oraz zalecenia pielęgnacyjne do domu – muszą być przekazane w sposób zrozumiały i zapamiętywalny dla klientki. Najlepiej, aby przekaz był poparty wydrukami. Klientka powinna przeczytać i podpisać druki okołozabiegowe w podwójnej ilości egzemplarzy – dla nas i dla niej do domu. Dlaczego lepiej, żeby klientka przeczytała i podpisała ważne informacje? Bywa, że w dniu wykonywania zabiegu klientki są zaaferowane wydarzeniem i godzą się na usługę bez świadomości jej pełnego spektrum konsekwencji i późniejszych wymogów pielęgnacyjnych. Przeczytanie i podpisanie się pod informacjami zabiegowymi podnosi w oczach klientki ich wagę i są lepiej zapamiętywalne. Ponadto, wydruki, które klientka zabiera do domu zapewne będą także wnikliwie przez nią przestudiowane w przypadku pojawienia się ewentualnych wątpliwości co do możliwych efektów i zaleceń pielęgnacyjnych. Na bezpieczeństwo zabiegów kosmetycznych składają się też sprawy formalne.

Bezpieczeństwo kosmetyczek

Drugą, nie mniej ważną kwestią jest konieczność dbania także o bezpieczeństwo pracy samych kosmetyczek. Podpisane wspomniane druki okołozabiegowe są ważną procedurą wskazującą, że dołożono należytej staranności w rzetelnym przygotowaniu klientki do przeprowadzenia zabiegu. Każdy zabieg musi być wykonany profesjonalnie, zgodnie z zasadami dobrej praktyki kosmetycznej. Bezpieczeństwo zabiegów w gabinecie kosmetycznym to również dbałość o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Wywiad przed zabiegiem kosmetycznym

 • problem – jaki i gdzie umiejscowiony?
 • czas trwania, stosowane zabiegi, leczenie zmian
 • choroby skóry – jakie?
 • choroby narządów wewnętrznych- jakie?
 • przyjmowane leki – „na stałe”, okresowo
 • alergie
 • pielęgnacja skóry i systematyczność
 • dieta – jakie produkty przeważają
 • aktywność fizyczna
 • używki
 • warunki i charakter pracy
 • narażenia na UV zawodowe, rekreacyjne
 • inne zabiegi w ostatnim czasie, implanty
 • niekorzystne warunki środowiska
 • oczekiwania po zabiegu

Wywiad może nie wystarczyć…

Jednak może okazać się, że mimo wnikliwie zebranego wywiadu, prawidłowej oceny skóry, doskonałego wyposażenia gabinetu i znakomitych umiejętności kosmetyczki klient wraca do gabinetu, a skóra jest zaczerwieniona i piecze. Może być to reakcja przewidywalna po zabiegu, należy przyjąć klienta dodatkowo, wysłuchać, obejrzeć skórę i zaproponować pomoc. To z pewnością wyciszy jego niepokój, a zastosowanie preparatów łagodzących zmniejszy dolegliwości. Ważne znaczenie ma umiejętność odróżnienia reakcji skóry alergii i podrażnienia, choć nie zawsze jest to łatwe. Pomocne są testy naskórkowe. W przypadku alergii występuje świąd i pieczenie, związane z mechanizmami immunologicznymi. Należy pamiętać, iż niekiedy alergen działa na odległość i preparat zastosowany np. na podudzie daje zmiany wypryskowe na twarzy często obrzęk powiek. W podrażnieniu dochodzi do ingerencji w naskórek, uszkodzenia płaszcza hydro-lipidowego, warstwy rogowej. W miejscu działania preparatu szybko pojawia się zaczerwienienie, zmianom towarzyszy świąd, pieczenie, uczucie ściągania. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pozabiegowych reakcji niepożądanych takich jak alergia czy podrażnienie? Należy prawidłowo zdiagnozować skórę, wybrać właściwy zabieg i dobrać odpowiednie procedury. Kosmetyczka jest zobowiązana do znajomości składów i działania każdego z używanych produktów. Do dobrych praktyk należy wykonywanie testów płatkowych mających na celu wykrycie ewentualnych alergii. Dbanie o bezpieczeństwo zabiegowe klientek jest podstawą do zabezpieczenia samej kosmetyczki przed ewentualnymi roszczeniami. W przypadku nasilonych dolegliwości i zmian na skórze należy skierować do dermatologa. I tu istotne, by współpracować z lekarzem dermatologiem i szybko uzyskać pomoc, a pacjentów tzw. „problemowych” konsultować przed zabiegiem.

Opieka po zabiegu kosmetycznym

Jednak może okazać się, że mimo wnikliwie zebranego wywiadu, prawidłowej oceny skóry, doskonałego wyposażenia gabinetu i znakomitych umiejętności kosmetyczki klient wraca do gabinetu, a skóra jest zaczerwieniona i piecze. Może być to reakcja przewidywalna po zabiegu, należy przyjąć klienta dodatkowo, wysłuchać, obejrzeć skórę i zaproponować pomoc. To z pewnością wyciszy jego niepokój, a zastosowanie preparatów łagodzących zmniejszy dolegliwości. Ważne znaczenie ma umiejętność odróżnienia reakcji skóry alergii i podrażnienia, choć nie zawsze jest to łatwe. Pomocne są testy naskórkowe. W przypadku alergii występuje świąd i pieczenie, związane z mechanizmami immunologicznymi. Należy pamiętać, iż niekiedy alergen działa na odległość i preparat zastosowany np. na podudzie daje zmiany wypryskowe na twarzy często obrzęk powiek. W podrażnieniu dochodzi do ingerencji w naskórek, uszkodzenia płaszcza hydro-lipidowego, warstwy rogowej. W miejscu działania preparatu szybko pojawia się zaczerwienienie, zmianom towarzyszy świąd, pieczenie, uczucie ściągania. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pozabiegowych reakcji niepożądanych takich jak alergia czy podrażnienie? Należy prawidłowo zdiagnozować skórę, wybrać właściwy zabieg i dobrać odpowiednie procedury. Kosmetyczka jest zobowiązana do znajomości składów i działania każdego z używanych produktów. Do dobrych praktyk należy wykonywanie testów płatkowych mających na celu wykrycie ewentualnych alergii. Dbanie o bezpieczeństwo zabiegowe klientek jest podstawą do zabezpieczenia samej kosmetyczki przed ewentualnymi roszczeniami. W przypadku nasilonych dolegliwości i zmian na skórze należy skierować do dermatologa. I tu istotne, by współpracować z lekarzem dermatologiem i szybko uzyskać pomoc, a pacjentów tzw. „problemowych” konsultować przed zabiegiem. Bezpieczeństwo zabiegu kosmetycznego nie może ograniczać się wyłącznie do samego przeprowadzenia zabiegu bez komplikacji. Opieka i troska po zabiegu jest równie ważna.

Komentarze

#InstaBandi

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

Prof. nadzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska

specjalista dermatolog-wenerolog i specjalista organizacji ochrony zdrowia

Od wielu lat  członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także członek Zarządu Oddziału Warszawskiego PTD. Autorka ponad 200 publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 2 podręczników dla kosmetyczek. Przez wiele lat pracowała w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, gdzie prowadziła wykłady z dermatologii ogólnej, dermatologii z elementami medycyny estetycznej i kosmetologii leczniczej. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu kosmetologii i dermatologii. Jest profesorem Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie, wykładowcą w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nawilżanie cery dojrzałej

Nawilżanie cery dojrzałej

W okresie letnim w wyniku ekspozycji na słońce, niekorzystnych czynników atmosferycznych skóra ulega przesuszeniu, traci jędrność i elastyczność, zmarszczki stają się bardziej widoczne. Skóra dojrzała wykazuje objawy skóry suchej. W czasie lata zadbajmy więc o...

Pielęgnacja cery wrażliwej

Pielęgnacja cery wrażliwej

Skóra wrażliwa charakteryzuje się większą wrażliwością na różne czynniki środowiska zewnętrznego. Nawet najmniejsze bodźce działające na skórę mogą być "źle" przez nią tolerowane. Skóra nadwrażliwa to niejako nadreaktywna, czyli odpowiadająca "większą reakcją" niż...